Svenska riksdagsgruppen fördelade utskottsplatserna

13.06.2019 kl. 16:52

Svenska riksdagsgruppen utsåg på sitt gruppmöte på torsdagen sina medlemmar till riksdagens olika utskott för fyraårsperioden. Riksdagsgruppens 10 mandat berättigar till representation i riksdagens samtliga utskott förutom revisionsutskottet. Eftersom gruppens två ministrar inte deltar i utskottsarbetet fördelades utskottsplatserna på gruppens övriga åtta ledamöter.
 
Riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz nominerades till finansutskottet och försvarsutskottet. Sandra Bergqvist ska sitta i kommunikationsutskottet och lagutskottet, där hon fungerar som viceordförande. Eva Biaudet nominerades till stora utskottet och utrikesutskottet.
 
Mats Löfström väljs till grundlagsutskottet och förvaltningsutskottet. Som Ålands riksdagsledamot har han också en given plats i stora utskottet där alla EU-frågor behandlas. Anders Norrback väljs till jord- och skogsbruksutskottet och arbetslivs- och jämställdhetsutskottet, samt blir ersättare i stora utskottet. Mikko Ollikainen blir medlem i kulturutskottet och miljöutskottet.
 
Veronica Rehn-Kivi ska liksom under förra valperioden sitta i social- och hälsovårdsutskottet, samt bli ersättare i finansutskottet. Joakim Strand nominerades till framtidsutskottet, där han kommer att fungera som ordförande. Svenska riksdagsgruppen har en utskottsordförandepost. Strand får också en plats i ekonomiutskottet.
 
Utskotten väljs vid riksdagens plenum på tisdag

Svenska riksdagsgruppen

Gruppanföranden

Svenska riksdagsgruppen söker lagstiftningssekreterare

Anställningstid 15.8.2019-30.6.2020
03.07.2019 kl. 15:12

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00