Aktuellt

SFP svarade på Rinnes frågor

SFP publicerade idag i sin helhet svaren på regeringssonderare Antti Rinnes frågor. Svenska riksdagsgruppen slog fast svaren på måndagen 29. april
Svenska riksdagsgruppen
30.04.2019 kl. 10:55

Thomas Blomqvist leder Svenska riksdagsgruppen

Svenska riksdagsgruppen
23.04.2019 kl. 13:18

Arbetet för en hållbar skattereform måste inledas genast

Statens jubileumsfond Sitra presenterade idag sin modell för en skattereform för hållbar utveckling.
Anders Adlercreutz
17.04.2019 kl. 13:05

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
Svenska riksdagsgruppen
23.04.2019 kl. 08:50

Finland har mycket att lära sig av Island

SFP:s vice ordförande och riksdagsledamot Anders Adlercreutz stod värd för ett seminarium där Islands ambassadör i Finland Árni Þór Sigurðsson berättar om vad Island har gjort för att dramatiskt minska användning av rusmedel bland unga
Anders Adlercreutz
27.03.2019 kl. 20:05

Vårdgarantin måste förbättras

Finland behöver en vårdreform som sätter människan i fokus och gör vården bättre, inte sämre. Vårdköerna förkortas inte genom att skapa ny förvaltning och mera byråkrati, utan framför allt av fler läkare i hälsocentralerna.
Veronica Rehn-Kivi
26.03.2019 kl. 15:06

Gruppanföranden

Aktuell debatt om utmaningarna för det internationella, multilaterala  samarbetet.

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande 12.6 2018 av riksdagsledamot Stefan Wallin
12.06.2018 kl. 16:16

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om politiken för geografisk information

Gruppanförande av Mats Nylund 23.5 2018.
23.05.2018 kl. 15:00

Aktualitetsdebatt om EU:s långsiktiga budgetramar

Mats Löfström, 9.5.2018
09.05.2018 kl. 15:03

Interpellation om arbetsvillkoren för ung

Svenska riksdagsgruppen, gruppordförande Thomas Blomqvist
08.05.2018 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2019 - 2022.

Anna-Maja Henriksson, gruppanförande 17.4.2018
17.04.2018 kl. 14:52

INTERPELLATIONSDEBATT OM UTBILDNINGEN 28.2.2018

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
28.02.2018 kl. 15:04