Frågetimmen

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiellaLäs mera »
Svenska riksdagsgruppen
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:Läs mera »
Svenska riksdagsgruppen
23.04.2019 kl. 08:50

Vi kan bättre.

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 2019Läs mera »
Svenska riksdagsgruppen
07.11.2018 kl. 14:44

Svenska riksdagsgruppens tio teser om utbildning

Godkända på riksdagsgruppens sommarmöte 27.8.2018Läs mera »
Svenska riksdagsgruppen
28.08.2018 kl. 14:36

Ett bättre alternativ

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget: Läs mera »
Svenska riksdagsgruppen
26.10.2016 kl. 10:45

Muntlig frågestund 20.10 2016

Utdrag ur protokollet. Ledamot Mats Löfström fick ställa en tilläggsfråga kring minister Niinistör utspel om försvaret och Åland. På frågeställningen svarar minister Soini.Läs mera »
Mats Löfström
21.10.2016 kl. 12:25

Muntlig fråga om nedskärningarna i tingsrättsnätet

Ledamot Anna-Maja Henriksson ställer frågan till minister LindströmLäs mera »
Anna-Maja Henriksson
19.02.2016 kl. 10:17

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sigLäs mera »
Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:10

Muntlig fråga om integreringsåtgärder

ledamot Haglund ställde frågor kring integrering till minister Orpo och minister LindströmLäs mera »
Carl Haglund
10.12.2015 kl. 16:56

Muntlig fråga om asylsökandes rätt att arbeta

Frågeställare ledamot Joakim StandLäs mera »
Joakim Strand
20.11.2015 kl. 10:37