Aktuellt

Svar på skriftligt spörsmål om att förbjuda amalgam som tandfyllningsmaterial i Finland

Minister Rehulas svar till ledamot Biaudet " Vilka åtgärder ämnar regeringen vidta för att förbjuda amalgam som tandfyllningsmaterial i Finland?"
Eva Biaudet
09.03.2016 kl. 16:04

Elektrifieringen av Hangö-Hyvinge-banan

ledamöterna Adlercreutz och Blomqvist inlämnat skriftligt spörsmål
Anders Adlercreutz och Thomas Blomqvist
26.02.2016 kl. 13:52

Svenska riksdagsgruppens skriftliga spörsmål

Förverkligandet av de språkliga rättigheterna i samband med tingsrättsreformen
Svenska riksdagsgruppen
19.02.2016 kl. 14:52

Utrikesminister Soinis svar på skriftligt spörsmål av riksdagsledamot Eva Biaudet.

Svar på skriftligt spörsmål om Finlands åtgärder för att i FN skapas system för anmälningar av sexuella övergrepp mot kvinnor och barn så att förövare mer effektivt kan ställas tills svars även då brotten sker i FN:s verksamhet
Eva Biaudet
12.02.2016 kl. 14:10

Minister Berner svarar på ledamot Löfströms fråga

När planerar regeringen att föra en proposition om ratificering av Nairobikonventionen till riksdagen?
Svenska riksdagsgruppen
09.02.2016 kl. 13:16

SKRIFTLIGT SPÖRSMÅL

Asylsökandens möjligheter till arbete och lön
Anders Adlercreutz
01.02.2016 kl. 15:29

Svar på skriftligt spörsmål

Svar på skriftligt spörsmål om försiktighetsåtgärder mot bidöd med anledning av undantagstillståndet för växtskyddsmedel innehållande neonikotinoider
Mats Löfström
28.01.2016 kl. 10:52

Gruppanföranden

Den utvecklingspolitiska redogörelsen för de kommande valperioderna 

Gruppanförande 14.9.2021 hållet av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032

Gruppanförande hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
01.07.2021 kl. 11:00

Planen för de offentliga finanserna

Responsdebatt 28.6.2021 där gruppanförandet hölls av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
28.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse, responsdebatt

Gruppanförande hållet av ledamot Joakim Strand.
09.06.2021 kl. 15:00

Interpellation om reformen av social- och hälsovårdstjänsterna

Gruppanförande 1.6.2021 hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi.
01.06.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafikplanen 2021-2032

Gruppanförande hållet av ledamot Sandra Bergqvist.
26.05.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2022–2025

Ledamot Veronica Rehn-Kivi höll Svenska riksdagsgruppens anförande.
19.05.2021 kl. 14:58