Aktuellt

66968_t.jpg

 Regeringens finanspolitik stöder inte barnfamiljer och ensamförsörjare

Enligt riksdagsledamot Eva Biaudet har regeringen inte i deras finanspolitik uppmärksammat barnfamiljernas och ensamförsörjarnas möjlighet att klara sig ekonomiskt, fastän de skulle ha ett jobb.
Eva Biaudet
20.12.2018 kl. 11:49
66851_t.jpg

Hög elskatt skrämmer bort datacentraler

Den höga elskatten har blivit ett hinder för etableringen av datacentraler i Finland. Datacentralerna är grunden för digitaliseringsutvecklingen. Det insåg man i Sverige som förra året sänkte sin energiskatt för datacentraler till minimi-EU-nivå.
Thomas Blomqvist
19.12.2018 kl. 10:55
66832_t.jpg

Åland behöver en klumpsumma som motsvarar Ålands befolkning idag, inte Ålands befolkning år 1995

Riksdagen inledde igår slutbehandlingen av statsbudgeten för nästa år. Ålands riksdagsledamot Mats Löfström betonade i debatten behovet av att komma vidare med arbetet att höja avräkningsgrunden till Åland, så att den beaktar Ålands befolkning som vuxit snabbt.
Mats Löfström
18.12.2018 kl. 12:18
66826_t.jpg

Vårdreformen blir dyr

Anna-Maja Henriksson
18.12.2018 kl. 08:20

Finskt trä brinner inte bättre än svenskt – vi måste sluta försvåra träbyggande

Riksdagsledamöterna Mikaela Nylander  och Anders Adlercreutz  har lämnat in ett skriftligt spörsmål som gäller brandbestämmelserna i trähöghus
Anders Adlercreutz ja Mikaela Nylander
15.12.2018 kl. 14:19
66802_t.jpg

Barnfattigdomen i Finland bör tas på allvar

Barnfattigdomen i Finland är idag ett växande problem trots att den allmänna inkomstnivån har stigit. Barnfattigdom är vanligast i familjer med endast en försörjare.
Anna-Maja Henriksson
15.12.2018 kl. 10:21

Gruppanföranden

Eettistä tietopolitiikkaa tekoälyn aikakaudella-selonteko

Lähetekeskustelu/remissdebatt 13.12.2018.    Ledamot Stefan Wallin
13.12.2018 kl. 17:31

Aktuell debatt om den framtida utvecklingen i EU

Gruppanförande 12.12.2018, Eva Biaudet
12.12.2018 kl. 14:38

Redogörelsen om idrottspolitik

Gruppanförande, Mikaela Nylander
20.11.2018 kl. 14:56

Alternativa budgeterna 14.11.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson,
14.11.2018 kl. 14:37

Vi kan bättre.

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 2019
07.11.2018 kl. 14:44

Statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande 23.10 2018 hållet av ledamot Stefan Wallin
23.10.2018 kl. 14:57