Adlercreutz nöjd över tilläggssatsning på ungas företagsamhetsfostran

12.12.2023 kl. 12:24
Riksdagens finansutskott har idag godkänt sitt betänkande om nästa års statsbudget. Samtidigt har utskottet bestämt om fördelningen av regeringens extra budgetpott på ca 50 miljoner euro som riktas till ändamål som anses viktiga.

– Jag är särskilt glad över de tilläggsresurser som riktas till verksamhet som gynnar unga, bland annat företagsamhetsfostran. Företagsamhetsfostran ger ungdomar betydelsefulla och nödvändiga färdigheter inför arbetslivet och det är fint att vi har organisationer som arbetare med att främja detta, säger europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz.


Företagsamhetsfostran stöds via organisationerna Ung företagsamhet och ekonomi NYT och 4H.

– Så många som möjligt borde få lära sig mer om företagsamhet och vad det innebär att vara företagare. Dessa organisationer erbjuder de unga möjligheten att i en trygg miljö lyckas och misslyckas, utan den ekonomiska risken. Det här är konkreta satsningar på våra barn och unga, säger Adlercreutz.

 
Anders Adlercreutz

Gruppanföranden

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21

Interpellationsdebatten 30.9.2020

Gruppanförandet hölls av ledamot Anders Norrback
30.09.2020 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om EU:s återhämtningsfond

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
09.09.2020 kl. 14:53

Remissdebatt om den femte tilläggsbudget

Grupprepresentanterna gavs möjlighet till 2 minuters kommentar. Gruppordförande Anders Adlercreutz höll Svenska riksdagsgruppens taltur.
08.09.2020 kl. 16:16

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30