Adlercreutz nöjd över tilläggssatsning på ungas företagsamhetsfostran

12.12.2023 kl. 12:24
Riksdagens finansutskott har idag godkänt sitt betänkande om nästa års statsbudget. Samtidigt har utskottet bestämt om fördelningen av regeringens extra budgetpott på ca 50 miljoner euro som riktas till ändamål som anses viktiga.

– Jag är särskilt glad över de tilläggsresurser som riktas till verksamhet som gynnar unga, bland annat företagsamhetsfostran. Företagsamhetsfostran ger ungdomar betydelsefulla och nödvändiga färdigheter inför arbetslivet och det är fint att vi har organisationer som arbetare med att främja detta, säger europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz.


Företagsamhetsfostran stöds via organisationerna Ung företagsamhet och ekonomi NYT och 4H.

– Så många som möjligt borde få lära sig mer om företagsamhet och vad det innebär att vara företagare. Dessa organisationer erbjuder de unga möjligheten att i en trygg miljö lyckas och misslyckas, utan den ekonomiska risken. Det här är konkreta satsningar på våra barn och unga, säger Adlercreutz.

 
Anders Adlercreutz

Gruppanföranden

Debattinitiativ om svenska riksdagsgruppens alternativa budget för 2018

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen, 15.11 2017
15.11.2017 kl. 14:25

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12