Nödvändiga satsningar på nyländska vägprojekt

12.12.2023 kl. 12:22
I och med behandlingen av statsbudgeten för 2024 har riksdagens finansutskott idag även fattat beslut om de så kallade julklappspengarna, det vill säga ett extra anslag på ca 50 miljoner som riktas till olika ändamål. Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz gläds över att många nyländska vägprojekt får stöd. 

– Vi har en stor reparationsskuld som kräver åtgärder. Nu får flera vägprojekt runtom i Nyland välbehövliga tilläggsanslag. Det kommer mer gatubelysning, vägbeläggningar repareras och förnyas och korsningar förbättras, säger Adlercreutz.


– I Västra Nyland kommer planeringen av korsningen mellan Störviksvägen och riksväg 51, som påbörjades redan under förra regeringsperiod, att få extra anslag så att detta projekt kan fortsätta. Tryggare korsningar gör också att trafiken kan löpa smidigare, säger Adlercreutz.

Delar av Överbyvägen i Kyrkslätt kommer att få ny vägbeläggning och i Sjundeå ska gatubelysning mellan kyrkbyn och Stamväg 51 byggas ut.

– Då trafikströmmen vuxit som en följd av att allt flera arbetar i de stora städerna, är detta en nödvändig investering. Det ökade antalet rådjursolyckor har även ökat behovet av gatubelysning, och detta är en konkret satsning som förbättrar trafiksäkerheten i området, säger Adlercreutz.

 
Anders Adlercreutz

Gruppanföranden

Debattinitiativ om svenska riksdagsgruppens alternativa budget för 2018

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen, 15.11 2017
15.11.2017 kl. 14:25

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12