Idrotts- och ungdomsminister Sandra Bergqvist har valts till WADA:s stiftelsestyrelse

24.10.2023 kl. 17:16
Fint erkännande för finländsk idrott

Idrotts- och ungdomsminister, SFP:s vice ordförande Sandra Bergqvist har idag valts till Världsantidopingbyrån WADA:s (World Anti-Doping Agency) stiftelsestyrelse. Bergqvist blir Finlands andra representant genom tiderna i WADA:s stiftelsestyrelse.


– Det är ett fint erkännande för finländsk idrott och Finlands långsiktiga antidopingarbete. Det handlar om att ge alla idrottare möjlighet till en rättvis tävling. Inom WADA bereder man bland annat en ny strategi och förnyandet av det världsomfattande antidopingsregelverket. Jag kommer att hålla framme Finlands värderingar om hållbar utveckling, mänskliga rättigheter, jämställdhet och god förvaltning i detta arbete, säger Bergqvist.

Utnämningen behandlades i EU-rådet på tisdagen och Bergqvist fungerar som EU:s företrädare i sitt nya uppdrag under hennes ministeruppdrag.

 
Sandra Bergqvist

Gruppanföranden

Riksmötet 2018, öppningsdebatt 14.2.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
14.02.2018 kl. 15:00

Responsdebatt om budgeten 13.12.2017

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
13.12.2017 kl. 12:45

Regeringen besvarar interpellation om den ökande ojämlikheten 7.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
07.12.2017 kl. 17:29

Jubileumsplenum för den 100-åriga självständigheten 5.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
05.12.2017 kl. 12:37

Debatt om statsministerns upplysning om aktuella EU-ärenden

Gruppanförande 22.11.2017, Eva Biaudet
22.11.2017 kl. 15:00

Debattinitiativ om svenska riksdagsgruppens alternativa budget för 2018

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen, 15.11 2017
15.11.2017 kl. 14:25

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18