Wickström lämnade in ett skriftligt spörsmål om servicen på svenska för personer med intellektuell funktionsnedsättning

18.09.2023 kl. 17:47

SFP:s vice ordförande och riksdagsledamot Henrik Wickström lämnade i fredags in ett skriftligt spörsmål till social- och hälsovårdsminister Kaisa Juuso om hur servicen på svenska för personer med intellektuell funktionsnedsättning fungerar. 

Wickström säger att han och andra beslutsfattare fått mycket respons om hur servicen på svenska fungerar för personer med intellektuell funktionsnedsättning efter att välfärdsområdena tog över ansvaret för social- och hälsovårds samt räddningstjänsterna. Tidigare var det kommunerna och Kårkulla samkommun som ordnade servicen. 

– Jag har varit orolig över situationen redan en längre tid. Jag vill veta på vilket sätt ministeriet följer upp hur servicen på svenska fungerar i praktiken. Förberedelserna kom igång väldigt sent vilket har resulterat i en viss ovisshet om hur tjänsterna sköts. Det är viktigt att just därför följa upp arbetet på nationell nivå så att de svenska tjänsterna inte försämras, säger Wickström.

Henrik Wickström

Gruppanföranden

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21

Interpellationsdebatten 30.9.2020

Gruppanförandet hölls av ledamot Anders Norrback
30.09.2020 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om EU:s återhämtningsfond

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
09.09.2020 kl. 14:53

Remissdebatt om den femte tilläggsbudget

Grupprepresentanterna gavs möjlighet till 2 minuters kommentar. Gruppordförande Anders Adlercreutz höll Svenska riksdagsgruppens taltur.
08.09.2020 kl. 16:16

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30