Svenska riksdagsgruppens och Svenska folkpartiets ställningstagande gällande den dagsaktuella politiska situationen

14.07.2023 kl. 22:35

Svenska riksdagsgruppen har i dag på sitt gruppmöte diskuterat Finlands politiska läge och regeringens interna situation. Riksdagsgruppen förhåller sig ytterst allvarligt till läget.

Minister Riikka Purras ställningstagande på Twitter på torsdagskvällen, väcker många frågor kring hennes nyligen framförda ursäkt.  Hennes ursäkt berörde de mycket upprörande texter som hon skrivit före sin tid som riksdagsledamot.

Svenska riksdagsgruppen förutsätter att varje minister i regeringen och hens parti entydigt tar avstånd från alla former av rasism. Det ska inte finnas rum för några som helst tvetydigheter i detta sammanhang.  

Svenska riksdagsgruppen ser det som ytterst viktigt att Finland har en funktionsduglig regering. Riksdagsgruppen är nu ytterst oroad över regeringens funktionsförmåga. Därför vill vi  ge statsminister Orpo tid att utvärdera situationen och föra allvarliga diskussioner med regeringspartiernas ordförande. På grund av statsministerns och finansministerns utrikesresor har inte denna typ av diskussioner ännu varit möjliga. Efter dessa diskussioner kommer Svenska riksdagsgruppen och SFP att fortsätta ärendets behandling.


 

 

Svenska riksdagsgruppen

Gruppanföranden

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43