Mikaela Nylander utnämnd till statssekreterare

22.06.2023 kl. 12:19

Regeringen har vid sitt sammanträde torsdagen den 22 juni utnämnt ekonomie magister, rättsnotarie Mikaela Nylander till statssekreterare för undervisningsminister Anna-Maja Henriksson. Nylander arbetade även två år som statssekreterare vid justitieministeriet. 

- Utbildningsfrågor har alltid intresserat mig och efter 16 år i riksdagens kulturutskott har jag en god insikt i utbildningsväsendet som helhet. Det är glädjande att regeringen Orpo satsar på utbildningen. Det är oerhört viktigt att vår utbildning skapar jämlika förutsättningar för alla barn och unga oberoende av deras socioekonomiska bakgrund, säger Nylander. 

Till statssekreterarens uppgifter hör bland annat att säkerställa att regeringsprogrammet verkställs, att tillsammans med kanslichefen ombesörja att samarbetet mellan ministerierna fungerar, bistå ministern i beredningen av EU-ärenden samt att företräda ministern enligt ministerns instruktioner. 

Svenska riksdagsgruppen

Gruppanföranden

Svar på interpellation om bränsle- och energipriserna 22.2.2022

Gruppanförandet hölls av ledamot Sandra Bergqvist
22.02.2022 kl. 14:56

Statsministerns upplysning - Översikt över det utrikes- och säkerhetspolitiska läget 22.2.2022

Ledamot Anders Adlercreutz höll gruppanförandet.
22.02.2022 kl. 14:11

Människorättspolitiska redogörelsen

Gruppanförandet hölls av ledamot Biaudet
16.02.2022 kl. 15:41

Statsrådets redogörelse om underrättelselagstiftningen

Gruppanförandets talare ledamot Rehn-Kivi
09.02.2022 kl. 15:00

Riksmötets öppningsdebatt 8.2.2022

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz.
08.02.2022 kl. 15:00

Responsdebatt om budgeten 2022

Gruppanförande hållet av ledamot Veronica Rehn-Kivi
14.12.2021 kl. 11:00

Reponsdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet av ledamot Anders Norrback
07.12.2021 kl. 14:50