Svenska riksdagsgruppen valde ny generalsekreterare

21.04.2023 kl. 15:48

Svenska riksdagsgruppen har valt vicehäradshövding Hanna Seppä till ny ordinarie generalsekreterare. Seppä har skött uppdraget sedan november 2021.

– Politiken är en värld där passionerade och drivna människor arbetar för landets bästa varje dag. Det är ett privilegium att få arbeta i riksdagen. Jag är tacksam över gruppens fortsatta förtroende, säger Hanna Seppä.

Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz är nöjd över att Hanna Seppä tackat ja till att fortsätta som ordinarie generalsekreterare.

– Jag har arbetat med Hanna i två perioder och uppskattar hennes arbete enormt. Riksdagen är en institution och en arbetsgemenskap som kräver mycket koordinering, organisering, nätverkande och samarbete. För att riksdagsgruppen skall fungera krävs det att generalsekreteraren kan hålla en massa bollar i luften. Viktigt är också att hen förstår att en riksdagsgrupp består av många olika individer som alla har olika behov och delvis olika intressen. Hanna har klarat denna uppgift galant och med sin egen insats på ett avgörande sätt bidragit till att arbetet löpt väl. Jag är glad för att vårt samarbete nu fortsätter, säger gruppordförande Anders Adlercreutz.

 

Seppä har tidigare arbetat som Svenska riksdagsgruppens lagstiftningssekreterare och som specialmedarbetare för justitieminister Anna-Maja Henriksson. Seppä har även arbetat på Kommunförbundet samt auskulterat vid Helsingfors tingsrätt.

Svenska riksdagsgruppen

Gruppanföranden

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21

Interpellationsdebatten 30.9.2020

Gruppanförandet hölls av ledamot Anders Norrback
30.09.2020 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om EU:s återhämtningsfond

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
09.09.2020 kl. 14:53

Remissdebatt om den femte tilläggsbudget

Grupprepresentanterna gavs möjlighet till 2 minuters kommentar. Gruppordförande Anders Adlercreutz höll Svenska riksdagsgruppens taltur.
08.09.2020 kl. 16:16

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30