Dispensförfarandet för stamvårdande jakt av varg skall tydliggöras

23.02.2023 kl. 12:56

Jord- och skogsbruksutskottet gav idag sitt betänkande gällande ändringen av 41§ paragrafen i jaktlagen. Genom den föreslagna lagen preciseras förutsättningarna för beviljande av dispens för att fånga eller döda vissa viltarter, vilket i praktiken innebär att det skulle bli lättare att få dispenstillstånd för stamvårdande jakt av varg. Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP), medlem av utskottet, är mycket nöjd med slutresultatet.


-Jag är nöjd över de mycket starka skrivningarna för att förbättra möjligheterna till stamvårdande jakt, som framkommer i utskottets betänkande. Betänkandet ger en klar signal på hur vi vill att vår vargpolitik skall se ut i framtiden, säger Norrback.

Ändringen av jaktlagen grundar sig i medborgarinitiativet gällande stamvårdande jakt av varg, som riksdagen röstade om i oktober 2022. Då röstade en klar majoritet av ledamöter för att stöda jord- och skogsbruksutskottets utlåtande i ärendet, som utryckte att en revidering av jaktlagen behövs för att göra dispensförfarandet för stamvårdande vargjakt tydligare.

- Jag är glad över att regeringen har reagerat på beslutet från medborgarinitiativet, och att vi ännu under denna regeringsperiod hinner behandla saken färdigt i plenum. Det visar att man tagit medborgarnas vilja, och riksdagens tydliga majoritetsbeslut, på allvar. Nu hoppas jag bara att en stor majoritet ställer sig bakom utskottets betänkande när ärendet behandlas i plenum, säger Norrback.

 
Anders Norrback

Gruppanföranden

Interpellationsdebatten 30.9.2020

Gruppanförandet hölls av ledamot Anders Norrback
30.09.2020 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om EU:s återhämtningsfond

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
09.09.2020 kl. 14:53

Remissdebatt om den femte tilläggsbudget

Grupprepresentanterna gavs möjlighet till 2 minuters kommentar. Gruppordförande Anders Adlercreutz höll Svenska riksdagsgruppens taltur.
08.09.2020 kl. 16:16

Remissdebatt fjärde tilläggsbudgeten 10.6.2020

Gruppanförande hölls av riksdagsledamot Joakim Strand.
10.06.2020 kl. 15:27

Responsdebatt om planen för de offentliga finanserna

Gruppanförandet 9.6.2020 hölls av ledamot Veronic Rehn-Kivi Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
09.06.2020 kl. 15:30

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00