Användningen av lönesubventioner förenklas

09.02.2023 kl. 17:59
Arbetsliv och jämställdhetsutskottet färdigställde idag sitt betänkande om regeringens proposition gällande reformen av lönesubventioner.

Propositionen har sin grund i regeringens mål om att öka användningen av lönesubventioner inom den privata sektorn och därmed öka sysselsättningen. Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) sitter som medlem i utskottet och ser med goda ögon på slutresultatet. 


- Jag är glad över att ett enigt utskott har gett ett betänkande som möjliggör att tredje sektorns aktörer också i fortsättningen kan använda sig av lönesubventioner på ett smidigt sätt i sin verksamhet, säger Norrback. 

Syftet med en ökad användning av lönesubventioner är att främja sysselsättningen bland personer som är i en svagare ställning på arbetsmarknaden. I propositionen föreslår man också ibruktagandet av ett sysselsättningsstöd för personer som är 55 år och äldre, som skulle beviljas utan ändamålsenlighetsprövning.

- Arbetsmarknaden är utmanande för många, men speciellt för oss lite äldre. Jag hoppas att ett sysselsättningsstöd skulle leda till en ökad sysselsättning bland människor som har fyllt 55 år. Det finns mycket erfarenhet och arbetsvilja som blir outnyttjad i dagens läge, säger Norrback. 
Anders Norrback

Gruppanföranden

Aktualitetsdebatt om EU:s återhämtningsfond 4.6.2020

Gruppanförande i tvåspråkig version. Gruppanförandet hållet av Eva Biaudet.
04.06.2020 kl. 17:15

Statsrådets redogörelse om beredskap i EU:s stridsgrupp 1.7–31.12.2020

Gruppanförande 6.5.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
06.05.2020 kl. 18:00

Regeringens exitstrategi, coronakrisen

Remissdebatt 6.5.2020, gruppanförande, Anders Adlercreutz
06.05.2020 kl. 14:57

Planen för de offentliga finanserna för 2021-2024

Gruppanförande 21.4.2020, Veronica Rehn-Kivi, Svenska riksdagsgruppen
21.04.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om beredskapslagarna 17.3.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
17.03.2020 kl. 18:00

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00