Satsa på företagsamhetsfostran i kommunerna!

28.03.2021 kl. 16:24
Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz vill sporra kommunerna till att investera i sina ungdomar genom att erbjuda dem företagsamhetsfostran i skolan.

– Företagsamhetsfostran för ungdomar ger viktiga färdigheter inför arbetslivet. Den erbjuder dem möjlighet att pröva sina vingar, att lyckas och misslyckas in en trygg miljö, utan ekonomisk risk. Den lär ut färdigheter i ekonomi men visar också hur kreativitet och samarbete kan bära långt. Det här är lärdomar som barn och unga säkert har nytta av i sitt kommande arbetsliv, säger Adlercreutz.
 
Adlercreutz lyfter fram till exempel Ung Företagsamhet r.f., som erbjuder kostnadsfria program i företagsamhet för skolor i Finland. Organisationen har just samlat in stöd för över 6 miljoner euro för att utvidga sin verksamhet.
 
– Jag vill uppmuntra alla kommuner att gå med i nätverk som exempelvis Ung Företagsamhet. På ett mycket konkret sätt har de redan invigt tiotusentals ungdomar på företagsamhetens väg. Det här är uttryckligen en satsning som bär frukt på sikt. En satsning på ungdomarna är en satsning på framtiden, på företagsamheten i Finland och på sysselsättningen.

Anders Adlercreutz

Gruppanföranden

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00