Thomas Blomqvist leder Svenska riksdagsgruppen

23.04.2019 kl. 13:18

Svenska riksdagsgruppen har konstituerat sig och till ny ordförande för Svenska riksdagsgruppen valdes riksdagsledamot Thomas Blomqvist. Blomqvist fortsätter som gruppordförande då han också ledde riksdagsgruppen under förra valperioden.

Till gruppens första vice-ordförande omvaldes riksdagsledamot Eva Biaudetoch till andra vice-ordförande riksdagsledamot Mats Löfström.

Svenska riksdagsgruppen

Gruppanföranden

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13

Interpellationsdebatt om pensionärernas ställning

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
21.10.2015 kl. 15:36

Aktualitetsdebatt om utrikespolitiken

Gruppanförande tisdag 20.10 2015 hållet av ledamot Stefan Wallin
20.10.2015 kl. 15:00

Anförande i debatten om statsministerns upplysning om spetsprojekten 7.10.2015

Riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson
07.10.2015 kl. 15:00

Statsrådets meddelande om åtgärder för att förbättra kostnadskonkurrenskraften 30.9.2015

Gruppanförande 30.9 2015 av Carl Haglund
30.09.2015 kl. 10:57

Statsbudgetens remissdebatt 29.9

Gruppanförandet framfördes av riksdagsman Joakim Strand
29.09.2015 kl. 13:11