Aktuellt

Hösthälsningar från riksdagen

Denna vecka har riksdagen inlett sin höstsession. För en riksdagsledamot betyder det att rutinerna med plenum och utskottsmöten inträder. Det innebär också att veckorna mer eller mindre tillbringas i Helsingfors.
Anders Norrback
07.09.2019 kl. 05:59

Kan vi minska mängden sopor i framtiden?

Få saker engagerar lika mycket som sophanteringen. Så var det också den här sommaren.
Sandra Bergqvist
22.08.2019 kl. 08:43

Motion och idrott för alla

Thomas Blomqvist
06.08.2019 kl. 15:19

Spets, topp och innovationer

I det nuvarande regeringsprogrammet fästs allt större uppmärksamhet vid regionernas särdrag. Finlands framgång och utveckling kan tryggas då regionerna får utvecklas enligt sina specifika styrkor.
Sandra Bergqvist
10.07.2019 kl. 15:13

En ny portfölj

De senaste månaderna har varit händelserika.
Thomas Blomqvist
03.07.2019 kl. 15:18

Österbotten på kartan

Tiden efter riksdagsvalet har på många sätt varit väldigt innehållsrik och intressant.
Mikko Ollikainen
01.06.2019 kl. 08:03

Viktigt att vara med och påverka

Under de senaste veckorna har jag tillbringat den överlägset största delen av min vakna tid i regeringsförhandlingarna på Ständerhuset.
Thomas Blomqvist
30.05.2019 kl. 09:09

Gruppanföranden

Statsbudgeten 2015 responsdebatt

Svenska riksdagsgruppen Mats Nylund 15.12 2014
15.12.2014 kl. 17:00

Statsrådets principbeslut om Fennovoima

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande 3.12 2014, Lars Erik Gästgivars
03.12.2014 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om läget i Afghanistan

Jörn Donner 26.11 2014, Svenska riksdagsgruppen
26.11.2014 kl. 15:00

Statsrådets naturresursredogörelse

Uppdatering av riktlinjerna i statsrådets naturresursredogörelse ”Smart och ansvarsfull naturresursekonomi”, 25.11 2014 Gruppanförande, Lars-Erik Gästgivars, Svenska riksdagsgruppen
25.11.2014 kl. 15:00

Mänskliga rättigheter

Statsrådets redogörelse om de mänskliga rättigheterna 2014 Gruppanförande 11.11 2014, Svenska riksdagsgruppen, Stefan Wallin
11.11.2014 kl. 15:00

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen i Finland, interpellation Gruppanförande 5.11 2014/ Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
05.11.2014 kl. 15:00

Den samlade energipolitiken

Gruppanförande Christina Gestrin, Svenska riksdagsgruppen Statsministern upplysning om den samlade energipolitiken 7.10 2014
07.10.2014 kl. 15:00