Aktuellt

De geopolitiska kontinentalplattorna rör sig

Mats Löfström
29.03.2022 kl. 10:32

Från kris till kris i världens lyckligaste land

Coronan härjar som aldrig förr i vårt samhälle. Med fog frågar sig folk, vart försvann allt vad pandemin innebär som påverkat vår vardag enormt mycket i drygt två år. Mildare variant av viruset och hög vaccinationstäckning bidrar till att symtomen hos dem som insjuknar är generellt taget lindriga just nu.
Mikko Ollikainen
19.03.2022 kl. 06:34

Lögner, lögner, lögner

Mats Löfström
18.03.2022 kl. 10:34

Finlands framtida säkerhet

För två år sedan utlystes undantagsförhållanden i vårt land.
Anna-Maja Henriksson
12.03.2022 kl. 06:12

Krigets enorma effekter på vardagen

Två veckor har gått sedan Rysslands hemska invasion av Ukraina.
Mikko Ollikainen
12.03.2022 kl. 14:11

Priset för vår nya värld

Det går inte att koncentrera sig och vara fullständigt fokuserad just nu.
Sandra Bergqvist
10.03.2022 kl. 06:24

Eva Biaudets kolumn på Kvinnodagen

I min barndom berättade min pappa om hur han som bara 17 år blivit inkallad att försvara sitt land. Det var hemskt att höra, men samtidigt så viktigt att veta, för att något sådant aldrig mer skulle kunna inträffa i vårt land
Eva Biaudet
08.03.2022 kl. 13:14

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2019 - 2022.

Anna-Maja Henriksson, gruppanförande 17.4.2018
17.04.2018 kl. 14:52

INTERPELLATIONSDEBATT OM UTBILDNINGEN 28.2.2018

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
28.02.2018 kl. 15:04

Remissdebatt om spaningslagarna 20.2.2018

Gruppanförande, Thomas Blomqvist,
20.02.2018 kl. 15:00

Riksmötet 2018, öppningsdebatt 14.2.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
14.02.2018 kl. 15:00

Responsdebatt om budgeten 13.12.2017

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
13.12.2017 kl. 12:45

Regeringen besvarar interpellation om den ökande ojämlikheten 7.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
07.12.2017 kl. 17:29

Jubileumsplenum för den 100-åriga självständigheten 5.12.2017

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
05.12.2017 kl. 12:37