Aktuellt

Viktigt värna om det nordiska perspektivet i alla lägen

De nordiska samarbetsministrarna har idag gett ett gemensamt uttalande där de betonar vikten av att värna om det nordiska perspektivet.
Thomas Blomqvist
28.06.2022 kl. 13:40

En seger för jämställdheten och landets kvinnor och flickor.

Riksdagen har idag godkänt den historiska reformen av sexualbrottslagstiftningen.
Anna-Maja Henriksson
27.06.2022 kl. 19:38

Norden enat mot människohandel

Äntligen har vi med mina nordiska justitieministerkolleger kunnat samlas i samma land omkring samma mötesbord
Anna-Maja Henriksson
23.06.2022 kl. 10:56

Satsningar på barn, unga och kunnande behövs för att skapa framtidstro

Riksdagen förde idag responsdebatt om planen för de offentliga finanserna 2023–2026. Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) betonade i sitt gruppanförande att exceptionella tider krävt exceptionella åtgärder men att en växande lånebörda inte kan vara en långsiktig lösning. 
Sandra Bergqvist
15.06.2022 kl. 15:12

Seniorrådgivningar tar ett steg framåt!

Idag har riksdagens social- och hälsovårdsutskott fått färdigt sitt betänkande om det stora lagpaketet med förbättringar inom äldreomsorgen.
Veronica Rehn-Kivi
16.06.2022 kl. 10:10

Klimatförändringen inte bara en utmaning, utan också en möjlighet för våra företag.

Riksdagen förde idag remissdebatt gällande redogörelsen om den klimatpolitiska planen på medellång sikt. Riksdagsledamot Mikko Ollikainen (SFP) betonade i sitt gruppanförande vikten av klimatarbete på olika nivåer, samt möjligheterna klimatarbetet öppnar för våra företag.
Mikko Ollikainen
17.06.2022 kl. 10:07

Gruppanföranden

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2018 – 2021

Gruppanförande 3.5.2017, Svenska riksdagsgruppen, Mats Nylund
03.05.2017 kl. 14:16

Interpellation om regeringens social- och hälsovårdsreform

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen 4.4. 2017
04.04.2017 kl. 15:00