Aktuellt

Förlossningsvården i Nyland kräver en särlösning på svenska

SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström är oroad över den sjunkande nativiteten.
Henrik Wickström
25.05.2024 kl. 14:24

Henriksson vill trygga avgiftsfria läromedel på andra stadiet

I regeringens ramria i april beslöts att läromedel på andra stadiet skulle bli avgiftsbelagda från och med det år den studerande fyller 19 år.
Anna-Maja Henriksson
25.05.2024 kl. 13:18

Vi måste arbeta för egenläkarmodellen

SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström ordnade ett diskussionstillfälle om vården i riksdagen. Under tillfället poängterade Wickström betydelsen av att satsa på förebyggande vård.
Henrik Wickström
23.05.2024 kl. 12:12

Den nya ägarpolitiska principbeslutet betonar ansvarsfullt ägande

Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz har idag den 23 maj 2024 presenterat regeringens nya ägarpolitiska principbeslut. Principbeslutet är det centrala dokumentet som styr statens ägarstyrningsverksamhet i alla statsägda bolag.
Anders Adlercreutz
23.05.2024 kl. 12:05

SFP:s ministergrupp betonar vikten av att grundlagsutskottets ska behandla den nya gränslagen

Regeringen gav den 21 maj ett lagförslag till riksdagen om tillfälliga åtgärder mot instrumentaliserad inresa
Adlercreutz, Bergqvist, Herniksson
21.05.2024 kl. 15:02

Viktiga satsningar på riksväg 8 och på Kustbanan i regeringens tilläggsbudget

Regeringen godkände tisdagen den 21 maj regeringens förslag till andra tilläggsbudget för år 2024.
Anna-Maja Henriksson
21.05.2024 kl. 16:18

Gruppanföranden

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00