Aktuellt

Nu kommer pengar till Riksväg 8 och Lillholmens bro i Pargas

Anna-Maja Henriksson
18.09.2019 kl. 16:03

Finland bör följa Sverige och förbjuda mikroplaster i kosmetika

Riksdagen höll under tisdagen remissdebatt om medborgarinitiativet om att förbjuda mikroplaster i kosmetika. Enligt initiativet vill man förbjuda tillverkning, export och försäljning av kosmetiska produkter som innehåller mikroplaster.
Mats Löfström
17.09.2019 kl. 16:05

En budget som andas framtidstro!

Thomas Blomqvist och Anna-Maja Henriksson
17.09.2019 kl. 20:03

Riksdagen har inlett sin höstsession 

Riksdagen har inlett sin höstsession. Vår nya regering har också börjat bli varm i kläderna och lagförslag har börjat anlända till riksdagen och dess utskott för behandling.
Anders Norrback
15.09.2019 kl. 06:42

Tillsammans är vi starkare

Frihet, jämställdhet, öppenhet, hållbarhet och likabehandling är bara några av de värderingar vi kan säga kännetecknar Norden.
Thomas Blomqvist
13.09.2019 kl. 10:20

Gruppanföranden

Statsbudgeten 2015 responsdebatt

Svenska riksdagsgruppen Mats Nylund 15.12 2014
15.12.2014 kl. 17:00

Statsrådets principbeslut om Fennovoima

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande 3.12 2014, Lars Erik Gästgivars
03.12.2014 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om läget i Afghanistan

Jörn Donner 26.11 2014, Svenska riksdagsgruppen
26.11.2014 kl. 15:00

Statsrådets naturresursredogörelse

Uppdatering av riktlinjerna i statsrådets naturresursredogörelse ”Smart och ansvarsfull naturresursekonomi”, 25.11 2014 Gruppanförande, Lars-Erik Gästgivars, Svenska riksdagsgruppen
25.11.2014 kl. 15:00

Mänskliga rättigheter

Statsrådets redogörelse om de mänskliga rättigheterna 2014 Gruppanförande 11.11 2014, Svenska riksdagsgruppen, Stefan Wallin
11.11.2014 kl. 15:00

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen

Regeringens ekonomiska politik och den ekonomiska utvecklingen i Finland, interpellation Gruppanförande 5.11 2014/ Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
05.11.2014 kl. 15:00

Den samlade energipolitiken

Gruppanförande Christina Gestrin, Svenska riksdagsgruppen Statsministern upplysning om den samlade energipolitiken 7.10 2014
07.10.2014 kl. 15:00