Aktuellt

Semestra i hemlandet!

Coronaviruset fortsätter lägga sin prägel på hur vi lever vårt liv till vardag och till fest. 
Anna-Maja Henriksson
10.06.2020 kl. 06:41

Krönika i tidningen Ny tid 9.6.2020

Vi lever i exceptionella tider. Vår första regering med fem kvinnliga partiledare har fått sitt första misslyckande – och nu är de bara fyra.
Eva Biaudet
09.06.2020 kl. 06:36

Exceptionella tider kräver exceptionella beslut

Exceptionella tider kräver exceptionella beslut. Veckan som gick blev historisk, då regeringen gav ut den fjärde tilläggsbudgeten för detta år
Anna-Maja Henriksson
07.06.2020 kl. 07:49

Fredlig protest och stora pengar i rörelse

I tisdags fylldes mångas sociala medier med svarta rutor. För egen del trodde jag först att det var nåt fel på mitt flöde.
Mikko Ollikainen
06.06.2020 kl. 07:50

Den blomstertid, gäss, skarv och tilläggsbudgeter

Det är vecka 22 och lördag! En dag som många barn och unga, åtminstone under normala förhållanden, väntat på i veckotal - skolavslutningen. Friheten, värmen och långa sovmornar lockar.
Mikko Ollikainen
30.05.2020 kl. 06:23

Egen härd är guld värd

Riksdagsledamot Sandra Bergqvists kolumn publicerad i tidningen "Omakotilehti"
Sandra Bergqvist
04.06.2020 kl. 06:40

Snart öppnar caféerna och restaurangerna

Vi har levt i undantagsförhållanden nu i drygt två månader. Många börjar bli hjärtligt trötta på coronaviruset och vad det medför.
Anna-Maja Henriksson
24.05.2020 kl. 06:55

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning om regeringens politik 2016.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Carl Haglund 9.2 2016. (Talat ord gäller)
09.02.2016 kl. 15:04

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
15.12.2015 kl. 15:10

Interpellation om öppenheten och korrektheten i lagberedningen, 15.12 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:00

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15