Aktuellt

Tredje gången gillt för vårdreformen

Det har varit så många försök till en vårdreform i Finland att många tappat räkningen
Mats Löfström
24.05.2021 kl. 10:21

Riksdagens politiska gisslandrama är avslutat

Riksdagens maratonplenum avslutades i lördags morse. Det finns skäl att nu snabbt se över riksdagens arbetsordning för att säkerställa att inget liknande händer igen.
Mats Löfström
17.05.2021 kl. 10:24

För ett framgångsrikt Finland!

I politiken kan det ibland svänga snabbt. Det som normalt för regeringen borde ha varit en tvådagars halvtidsria blev en utdragen historia.
Anna-Maja Henriksson
15.05.2021 kl. 10:26

Dagspolitiska spel får inte avgöra Finlands EU-linje

Riksdagen kommer imorgon att rösta om Finlands ratificering av EU:s återhämtningsfond.
Mats Löfström
11.05.2021 kl. 06:33

Det handlar om Finlands framtid

I politiken kan det ibland svänga snabbt. Det som normalt för regeringen hade varit en tvådagars halvtidsria, blev en utdragen historia.
Anna-Maja Henriksson
08.05.2021 kl. 11:19

Gruppanföranden

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse

Gruppanförande 21.6 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
21.06.2016 kl. 15:03

Interpellationsdebatt om jordbruket 14.6 2016

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
14.06.2016 kl. 15:00

Jämställdhetens roll för stabiliteten och utvecklingen i samhället.

Jubileumsplenum med anledning av 110 år av kvinnlig rösträtt. Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
01.06.2016 kl. 14:45

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om den inre säkerheten 24.5 2016

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
24.05.2016 kl. 15:00