Aktuellt

En annorlunda påsk!

Den senaste månaden har varit exceptionell.
Anna-Maja Henriksson
10.04.2020 kl. 10:15

Orimligt att förbjuda föräldrar att träffa sina nyfödda barn

Coronakrisen drabbar hela samhället och även stränga åtgärder kan vara nödvändiga att vidta men åtgärderna måste vara i proportion till nyttan av dem. Det gäller även de restriktioner som universitetssjukhusen dragit upp kring närvarorätten för föderskornas stödpersoner på förlossningssjukhus.
Sandra Bergqvist
09.04.2020 kl. 15:49

Pneumokockvaccin ska erbjudas avgiftsfritt till alla över 65-åringar

Riksdagsledamot och ordförande för riksdagens vaccingrupp Veronica Rehn-Kivi (SFP) har idag lämnat in ett skriftligt spörsmål om att erbjuda avgiftsfritt pneumokockvaccin till alla över 65-åringar.
Veronica Rehn-Kivi
09.04.2020 kl. 15:47

Företag lider på grund av THL:s oklara anvisningar för test av coronavirus

Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz uppmanar Institutet för hälsa och välfärd (THL) att förtydliga sina anvisningar för provtagning av coronavirusfall. För tillfället tolkar privata hälsoföretag anvisningarna på olika sätt på lokal nivå.
Anders Adlercreutz
09.04.2020 kl. 15:46

Regeringen tar ansvar för Finland

Regeringen har idag fattat beslut om de ekonomiska ramarna för de kommande fyra åren, samt om den andra tilläggsbudgeten som fokuserar på den rådande corona-pandemin.
Thomas Blomqvist och Anna-Maja Henriksson
08.04.2020 kl. 16:19

Behovet av att veta vad som sker

Eva Biaudet
17.04.2020 kl. 07:17

Framtidsutredningar inger hopp

Framtidsutskottet inleder tre utredningsprojekt i anslutning till coronaviruspandemin.
Joakim Strand
08.04.2020 kl. 11:13

Gruppanföranden

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13

Interpellationsdebatt om pensionärernas ställning

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
21.10.2015 kl. 15:36