Aktuellt

Vi behöver en hållbar ekonomisk återhämtning

Hufvudstadsbladet 24.5.2020
Anders Adlercreutz
24.05.2020 kl. 07:32

Snart öppnar caféerna och restaurangerna

Vi har levt i undantagsförhållanden nu i drygt två månader. Många börjar bli hjärtligt trötta på coronaviruset och vad det medför.
Anna-Maja Henriksson
24.05.2020 kl. 06:55

Behövligt att regeringen lindrar gårdarnas svåra situation genom statsborgen för lån

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) gläder sig över att regeringen idag har beslutat att bevilja gårdar statsborgen för lån och på så vis underlätta gårdarnas svåra situation.
Anders Norrback
20.05.2020 kl. 15:29

Vi måste anpassa oss till en ny verklighet!

Riksdagledamot Sandra Bergqvist (SFP) konstaterade under ett virtuellt fältbesök på tisdagen att vardagen aldrig mer kommer att återgå till det vad den var innan coronakrisen.
Sandr Bergqvist
20.05.2020 kl. 19:01

Bra helhet till stöd för restaurangerna

Förplägnadsrörelsen har begränsats kraftigt genom lagstiftning för att förhindra spridningen av coronaviruset. Restauranger, kaféer och serveringsställen stängdes från och med den 4 april, med take away som undantag
Joakim Strand
20.05.2020 kl. 19:57

Coronakrisen visar på vikten av vacciner!

I Finland har antalet nya coronafall sjunkit under de senaste veckorna. Läget är trots det inte förbi.
Veronica Rehn-Kivi
19.05.2020 kl. 14:31

Glada vi till skolan gå

För en vecka sedan firade vi morsdag. Det blev en annorlunda morsdag för mig, eftersom mina döttrar inte kunde komma på besök som de vanligtvis gör. Som tur kunde vi träffas via videosamtal. Är det inte förunderligt vilka möjligheter tekniken ger idag?
Anna-Maja Henriksson
17.05.2020 kl. 06:59

Gruppanföranden

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13

Interpellationsdebatt om pensionärernas ställning

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
21.10.2015 kl. 15:36