Aktuellt

Viktigt att arbetet med självstyrelserevisionen kommer i mål under nuvarande period och att höjningen av grundfinansieringen säkerställs.

Ålands riksdagsledamot Mats Löfström lyfte i dagens riksdagsdebatt om regeringsprogrammet upp Ålandsskrivningarna i programmet.
Mats Löfström
11.06.2019 kl. 21:00

SFP:s värderingar syns tydligt

SFP:s värderingar syns tydligt i det nya regeringsprogrammet och många av förnyelserna innebär konkreta förbättringar i finländarnas vardag. Det betonade gruppordförande Anders Adlercreutz i riksdagens debatt om regeringsprogrammet på tisdag.
Anders Adlercrutz
11.06.2019 kl. 20:56

 En rörelses själ ligger i dess värderingar

Anders Adlercreutz
08.06.2019 kl. 22:28

Regeringen är en sann nordist och jämställdhetskämpe

Thomas Blomqvist
08.06.2019 kl. 22:18

Henriksson och Blomqvist blir SFP:s ministrar i regeringen Rinne

Svenska riksdagsgruppen
04.06.2019 kl. 20:31

Ett mycket bra regeringsprogram 

Den kommande regeringen, bestående av Socialdemokraterna, Centern, Gröna, Vänsterförbundet och Svenska folkpartiet, presenterade regeringsprogrammet idag.
Anna-Maja Henriksson
03.06.2019 kl. 20:22

Gruppanföranden

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13

Interpellationsdebatt om pensionärernas ställning

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
21.10.2015 kl. 15:36

Aktualitetsdebatt om utrikespolitiken

Gruppanförande tisdag 20.10 2015 hållet av ledamot Stefan Wallin
20.10.2015 kl. 15:00

Anförande i debatten om statsministerns upplysning om spetsprojekten 7.10.2015

Riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson
07.10.2015 kl. 15:00

Statsrådets meddelande om åtgärder för att förbättra kostnadskonkurrenskraften 30.9.2015

Gruppanförande 30.9 2015 av Carl Haglund
30.09.2015 kl. 10:57

Statsbudgetens remissdebatt 29.9

Gruppanförandet framfördes av riksdagsman Joakim Strand
29.09.2015 kl. 13:11