Aktuellt

SFP:s långsiktiga mål om medlemskap är på väg att förverkligas

Regeringens utrikes- och säkerhetspolitiska ministerutskott flaggade igår för ett finländskt medlemskap i Nato. I dag diskuteras Natomedlemskapet i riksdagen, debatten inleddes med gruppanföranden.
Anders Adlercreutz
16.05.2022 kl. 11:11

Det viktigaste beslut jag gjort som minister

Republikens president och regeringens utrikes- och säkerhetspolitiska ministerutskottet (TP-Utva) fattade idag beslut om att Finland ska söka medlemskap i försvarsalliansen Nato, efter att ha hört riksdagen.
Anna-Maja Henriksson
15.05.2022 kl. 20:25

Historiskt beslut för Finlands trygghet

Idag har statsledningen tagit det historiska beslutet att Finland ska ansöka om ett fullvärdigt medlemskap i Nato.
Thomas Blomqvist
15.05.2022 kl. 20:24

Äntligen förkortas lagringstiden för anteckningar om betalningsstörningar!

Idag har republikens president stadsfäst den efterlängtade lagen som förkortar lagringstiden för anteckningar om betalningsstörningar till endast en månad efter att skulden är betald.
Anna-Maja Henriksson
13.05.2022 kl. 11:56

Henriksson tackar presidenten och statsministern för deras utmärkta ledarskap i Nato-fråga

Idag har både republikens president Sauli Niinistö och statsminister Sanna Marin flaggat för ett finländskt medlemskap i Nato
Anna-Maja Henriksson
12.05.2022 kl. 10:17

Välfärdsområdena behöver tillräcklig och rättvis finansiering

Idag debatterade riksdagen regeringens förslag till finansieringslagstiftningen i anslutning till social- och hälsovårdsreformen
Veronica Rehn-Kivi
10.05.2022 kl. 17:05

Medlemskap i Nato är den bästa garantin för vår säkerhet

Riksdagens försvarsutskott konstaterar i sitt utlåtande att ett medlemskap i Nato vore den bästa lösningen med tanke på vår säkerhet.
Anders Adlercreutz
10.05.2022 kl. 14:43

Gruppanföranden

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00