Aktuellt

Henriksson och Blomqvist blir SFP:s ministrar i regeringen Rinne

Svenska riksdagsgruppen
04.06.2019 kl. 20:31

Ett mycket bra regeringsprogram 

Den kommande regeringen, bestående av Socialdemokraterna, Centern, Gröna, Vänsterförbundet och Svenska folkpartiet, presenterade regeringsprogrammet idag.
Anna-Maja Henriksson
03.06.2019 kl. 20:22

Rehn-Kivi gläder sig för tydliga satsningar i vården

Regeringen har idag presenterat sitt nya regeringsprogram. Riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi gläder sig stort för att många av de saker hon tog upp i riksdagsvalskampanjen och jobbat för som riksdagsledamot under senaste mandatperiod nu verkar få vind i seglen
Veronica Rehn-Kivi
03.06.2019 kl. 20:20

Österbotten på kartan

Tiden efter riksdagsvalet har på många sätt varit väldigt innehållsrik och intressant.
Mikko Ollikainen
01.06.2019 kl. 08:03

Viktigt att vara med och påverka

Under de senaste veckorna har jag tillbringat den överlägset största delen av min vakna tid i regeringsförhandlingarna på Ständerhuset.
Thomas Blomqvist
30.05.2019 kl. 09:09

När dörrar öppnas

Dagen då jag för första gången gick upp för trapporna till riksdagshuset som nybliven riksdagsledamot är något som jag alltid kommer att bära med mig.
Sandra Bergqvist
29.05.2019 kl. 13:48

Gruppanföranden

Interpellationsdebatt om pensionärernas ställning

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
21.10.2015 kl. 15:36

Aktualitetsdebatt om utrikespolitiken

Gruppanförande tisdag 20.10 2015 hållet av ledamot Stefan Wallin
20.10.2015 kl. 15:00

Anförande i debatten om statsministerns upplysning om spetsprojekten 7.10.2015

Riksdagsgruppens ordförande Anna-Maja Henriksson
07.10.2015 kl. 15:00

Statsrådets meddelande om åtgärder för att förbättra kostnadskonkurrenskraften 30.9.2015

Gruppanförande 30.9 2015 av Carl Haglund
30.09.2015 kl. 10:57

Statsbudgetens remissdebatt 29.9

Gruppanförandet framfördes av riksdagsman Joakim Strand
29.09.2015 kl. 13:11

Interpellationsdebatten om utbildning 22.9.2015

Gruppanförande hållet av riksdagsledamot Mikaela Nylander
22.09.2015 kl. 15:16

Statsministerns upplysning om planerad avreglering 24.6 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
24.06.2015 kl. 15:31