Aktuellt

Projekt för satsningar på trygghet, medmänsklighet och framtiden får extra finansiering

Riksdagens finansutskott har på tisdagen fattat beslut om de så kallade julklappspengarna.
Adlercreutz och Rehn-Kivi
13.12.2022 kl. 10:02

Migrationsverket måste utredas 

Anders Adlercreutz
10.12.2022 kl. 15:49

I osäkra tider krävs stabilitet och trovärdighet

Riksdagens och även regeringens mandatperiod lider mot sitt slut. Vi har upplevt en av historiens mest speciella mandatperioder med bland annat coronan och det pågående kriget i Europa
Mikko Ollikainen
11.12.2022 kl. 10:55

Samarbete utan gränser i Norden

Visionen för det nordiska samarbetet är att Norden ska vara världens mest hållbara och integrerade region år 2030. Att avlägsna och förebygga gränshinder är centralt för att nå integrationsmålet.
Thomas Blomqvist
08.12.2022 kl. 10:15

Jordbrukets lönsamhet måste förbättras

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) framförde Svenska riksdagsgruppens gruppanförande när riksdagen i dagens plenum behandlade interpellationen om krisen inom det finländska jordbruket och tryggandet av den inhemska matproduktionen i framtiden.
Sandra Bergqvist
07.12.2022 kl. 15:39

Genuin glädje trots enorm fattigdom

Ögonen tindrar som aldrig förr på barnen. De har fått exotiska gäster från ett land där det lär vara vitt på marken och minusgrader just nu.
Mikko Ollikainen
04.12.2022 kl. 06:43

Nödvändigt att öka på rättsvårdens resurser

Riksdagen förde idag remissdebatt om statsrådets redogörelse om rättsvården.
Eva Biaudet
01.12.2022 kl. 18:00

Gruppanföranden

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43