Aktuellt

Företag och näringsliv lägger grunden för en välmående kommun

Thomas Blomqvist, minister för nordiskt samarbete och jämställdhet, lyfter upp vikten av satsningar på sysselsättning och företagens verksamhetsförutsättningar i kommunerna.
Thomas Blomqvist
03.10.2022 kl. 16:10

Finland och resten av världen behöver stå upp för kvinnors rättigheter, varje dag.

På fredag för två veckor sedan avled den kurdiska kvinnan Masha Jhina Amini. Hon greps av sedlighetspolisen, misshandlades och avled senare på sjukhus. Enligt polisen var orsaken till häktningen att hon bar sin huvudduk, hijab, för slarvigt. 
Thomas Blomqvist
30.09.2022 kl. 14:39

Detta brott ställer FN på prov

FN:s relevans ställs på prov i och med Putins oerhörda handlingar, konstaterar Anders Adlercreutz, ordförande för Svenska riksdagsgruppen. Putin undertecknade på fredagen en lag som i praktiken införlivar områden av Ukraina i Ryssland.
Anders Adlercreutz
30.09.2022 kl. 11:38

Abortlagstiftningen tar ett viktigt steg mot 2020-talet!

Social- och hälsovårdsutskottet har idag fått färdigt sitt betänkande över medborgarinitiativet EgenVilja2020 - Vi uppdaterar abortlagen till 2020-talet!.
Veronica Rehn-Kivi
29.09.2022 kl. 15:35

En krisgrupp som lyssnar till vårdarna behövs

Alla människor ska ha rätt till vård av god kvalitet och vård där människovärdet respekteras.
Veronica Rehn-Kivi
28.09.2022 kl. 16:41

Social och ekonomisk hållbarhet uppnås med rätt riktade åtgärder

Riksdagens behandling av statsbudgeten för år 2023 har idag fortsatt med en remissdebatt om social- hälsovårdsministeriets budgethelhet.
Veronica Rehn-Kivi
21.09.2022 kl. 13:15

Gruppanföranden

Interpellation om regeringens ekonomiska politik och sysselsättningen

Gruppanförande 1.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Joakim Strand
01.10.2019 kl. 15:00

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak

Gruppanförande 19.9.2019, svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
19.09.2019 kl. 18:01

Regeringen Rinnes regeringsprogram

Gruppanförande hållet av gruppordförande, riksdagsman Anders Adlercreutz,11.6.2019
11.06.2019 kl. 21:09

Svenska riksdagsgruppens svar på regeringssonderarens frågor 30.4.2019

Den finskspråkiga versionen är den officiella
30.04.2019 kl. 10:43

HEMSIDAN UPPDATERAS UNDER APRIL MÅNAD

Svenska riksdagsgruppen består efter riksdagsvalet 2019 av följande ledamöter:
23.04.2019 kl. 08:50

Responsdebatt statsrådets framtidsredogörelse del 2

Gruppanförande, Veronica Rehn-Kivi
04.03.2019 kl. 13:00

Interpellation om läget i äldreomsorgen

Interpellationsdebatt 6.2.2019. Gruppanförande hållet av Anna-Maja Henriksson,
06.02.2019 kl. 15:00