Aktuellt

Vi ledamöter har ett särskilt ansvar – också för vad vi säger 

Riksdagen röstade idag om riksåklagarens begäran om tillstånd att åtala riksdagsledamot Juha Mäenpää (Sannf.) för hets mot folkgrupp. I omröstningen uppnåddes inte 5/6 majoritet, vilket skulle ha fordrats för att häva en riksdagsledamots åtalsimmunitet.
Svenska riksdagsgruppen
26.06.2020 kl. 11:50

Vi måste våga ifrågasätta våra system

Vi har en kris som stannat upp hela samhället och de ekonomiska följderna har varit mycket kännbara. I detta skede är det nödvändigt att vidta åtgärder för att främja tillväxten och få de ekonomiska hjulen att snurra igen
Sandra Bergqvist
25.06.2020 kl. 11:00

Ett viktigt steg framåt för en humanare äldrevård 

Riksdagens social – och hälsovårdsutskott fick igår klart sitt betänkande över lagen om en personaldimensionering på 0,7 vårdare per boende i äldreomsorgens dygnetruntvård. Riksdagsledamot och medlem i social – och hälsovårdsutskottet Veronica Rehn-Kivi (SFP) välkomnar förslaget.
Veronica Rehn-Kivi
23.06.2020 kl. 12:49

Utlåtanderundan för vårdreformen är mycket viktig

I mitten av juni sände regeringen lagförslaget för den stora social- och hälsovårdsreformen på utlåtanderunda. I och med det digra materialet ges god tid för yttranden, till och med den 25 september.
Thomas Blomqvist
22.06.2020 kl. 13:55

En riksdagsledamots åtalsimmunitet.

Mats Löfström
22.06.2020 kl. 07:47

Tre historiska månader

Anna-Maja Henriksson
19.06.2020 kl. 06:46

Gruppanföranden

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2017–2020

Gruppanförande 19.4 2016, Joakim Strand
19.04.2016 kl. 15:05

Interpellationens första undertecknare har taltur.

Talet publicerat i hållen form
06.04.2016 kl. 14:10

Interpellationsdebatt om högskole- och studiestödsnedskärningar 6.4 2016

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
06.04.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak och om stärkande av samarbetet.

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen 9.3 2016
09.03.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands utvecklingspolitik

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
17.02.2016 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik 2016.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Carl Haglund 9.2 2016. (Talat ord gäller)
09.02.2016 kl. 15:04