Aktuellt

Svenska riksdagsgruppen fördelade utskottsplatserna 

Svenska riksdagsgruppen
27.06.2023 kl. 13:17

Mikaela Nylander utnämnd till statssekreterare

Svenska riksdagsgruppen
22.06.2023 kl. 12:19

Finlands tillväxt och framtid i centrum i regeringsprogrammet

Riksdagen diskuterade regeringsprogrammet idag (21.6). I sitt tal betonade riksdagsledamot Henrik Wickström att Finland befinner sig i en exceptionellt utmanande situation.
Henrik Wickström
21.06.2023 kl. 21:22

Gruppordförande Andersson: För att kunna trygga välfärden och servicen även i framtiden, behövs en stabil ekonomi.

På onsdagen under riksdagens plenum debatterades det nya regeringsprogrammet. Gruppordförande Otto Andersson framförde Svenska riksdagsgruppens gruppanförande. 
Otto Andersson
21.06.2023 kl. 20:19

Otto Andersson vald till ordförande för Svenska riksdagsgruppen

Svenska riksdagsgruppen
20.06.2023 kl. 13:49

Nu skapar vi förutsättningar för Finland att förnya sig

Regeringssonderare Petteri Orpo meddelade på torsdagen 15  juni att ett förhandlingsresultat har nåtts.
Anna-Maja Henriksson
16.06.2023 kl. 10:52

Gruppanföranden

Riksmötets öppningsdebatt 11.2.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
11.02.2020 kl. 15:00

Interpellationsdebatt al-Hol

Gruppanförande hållet av ledmot Eva Biaudet
17.12.2019 kl. 15:00

Responsdebatt budgeten 2019

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
17.12.2019 kl. 11:00

Statsrådets meddelande om regeringsprogrammet 16.12.2019

Gruppanförande hållet av riksdagsgrupens ordförande Anders Adlercreutz.
16.12.2019 kl. 13:00

Remissdebatt om höjning av frontveterantillägget

Gruppanförande hållet av gruppordförande Anders Adlercreutz
04.12.2019 kl. 15:00

Planen för de offentliga finanserna 2020 – 2023

Gruppanförande 26.11.2019, Veronica Rehn-Kivi
26.11.2019 kl. 15:01

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2020 och planen för de offentliga finanserna.

Gruppanförande 8.10.2019, Svenska riksdagsgruppen, Anders Adlercreutz
08.10.2019 kl. 13:00