Aktuellt

Pride för mänskliga rättigheter

Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet, Thomas Blomqvist, deltar i Helsingfors Prideparad idag, 29.6. Helsingfors Pride är Finlands största kultur- och människorrättstillställning för HBTIQ-frågor. 
Thomas Blomqvist
29.06.2019 kl. 09:43

Regeringen gör märkbara trafikinvesteringar

SFP:s ordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson är mycket nöjd över att regeringen i sitt förslag till tilläggsbudget prioriterar viktiga trafikprojekt.
Anna-Maja Henriksson
18.06.2019 kl. 11:44

Kustbanan lyfts upp i tilläggsbudgeten

Regeringen fattade beslut om förslag till årets andra tilläggsbudget. Regeringen föreslår bland annat tilläggsanslag till basnätet och trafikprojekt. Bland investeringarna finns ett anslag för grundsanering av kustbanan mellan Helsingfors och Åbo.
Thomas Blomqvist
18.06.2019 kl. 11:42

Svenska riksdagsgruppen fördelade utskottsplatserna

Svenska riksdagsgruppen
13.06.2019 kl. 16:52

Andersson och Borgarsdóttir Sandelin blir specialmedarbetare

Svenska riksdagsgruppen
11.06.2019 kl. 21:06

Viktigt att arbetet med självstyrelserevisionen kommer i mål under nuvarande period och att höjningen av grundfinansieringen säkerställs.

Ålands riksdagsledamot Mats Löfström lyfte i dagens riksdagsdebatt om regeringsprogrammet upp Ålandsskrivningarna i programmet.
Mats Löfström
11.06.2019 kl. 21:00

Gruppanföranden

Interpellation om öppenheten och korrektheten i lagberedningen, 15.12 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:00

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13