Aktuellt

Viktigt att vara med och påverka

Under de senaste veckorna har jag tillbringat den överlägset största delen av min vakna tid i regeringsförhandlingarna på Ständerhuset.
Thomas Blomqvist
30.05.2019 kl. 09:09

När dörrar öppnas

Dagen då jag för första gången gick upp för trapporna till riksdagshuset som nybliven riksdagsledamot är något som jag alltid kommer att bära med mig.
Sandra Bergqvist
29.05.2019 kl. 13:48

Nytt viktigt val i morgon

Detta är en historisk kolumn. Det här är nämligen den första kolumnen som jag skriver i egenskap av nybliven riksdagsledamot.
Mikko Ollikainen
25.05.2019 kl. 13:57

SFP svarade på Rinnes frågor

SFP publicerade idag i sin helhet svaren på regeringssonderare Antti Rinnes frågor. Svenska riksdagsgruppen slog fast svaren på måndagen 29. april
Svenska riksdagsgruppen
30.04.2019 kl. 10:55

Thomas Blomqvist leder Svenska riksdagsgruppen

Svenska riksdagsgruppen
23.04.2019 kl. 13:18

En ny period med nya möjligheter

En ny valperiod och en ny riksdag öppnar för nya möjligheter att påverka i viktiga frågor. Jag är mycket tacksam och glad över att ha fått förnyat förtroende som riksdagsledamot.
Thomas Blomqvist
23.04.2019 kl. 09:08

Gruppanföranden

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15

Vårdreformen

Gruppanförande av gruppordförande Anna-Maja Henriksson 18.11 2015
19.11.2015 kl. 11:12

Interpellation om konsekvenserna av regeringens trafikpolitiska mål

Gruppanförande, Svensk riksdagsgruppen, Thomas Blomqvist 17.11 2015
17.11.2015 kl. 15:13

Interpellationsdebatt om pensionärernas ställning

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
21.10.2015 kl. 15:36

Aktualitetsdebatt om utrikespolitiken

Gruppanförande tisdag 20.10 2015 hållet av ledamot Stefan Wallin
20.10.2015 kl. 15:00