Aktuellt

Vilket år - vilket pussel

Coronaviruset har fått de gråa håren att växa i accelererande takt, lite för var och en, av olika orsaker.
Mikko Ollikainen
04.04.2020 kl. 06:25

Att hålla balansen i en kris

Då vi för några veckor sedan kunde läsa om att man i Kina stänger ner hela städer och beordrar befolkningen att stanna hemma kändes det som ett mycket avlägset och utopistiskt agerande.
Sandra Bergqvist
02.04.2020 kl. 06:23

Hälsan, friheten och livet

Det här är min första HBL-kolumn. Det känns riktigt roligt att få börja dela med mig av mina tankar också i detta forum.
Anna-Maja Henriksson
01.04.2020 kl. 10:04

Coronan och beredskapslagen

Arbetet i riksdagen har gått för högtryck denna vecka med sena plenum alla kvällar och plenum också på lördag. Detta är nödvändigt eftersom regeringen hela tiden följer med läget och besluter om nya åtgärder för att hindra spridningen av coronasmitta.
Anders Norrback
29.03.2020 kl. 06:48

Självförsörjningen - vår trygghet

Vi lever i minst sagt omtumlande tider. Dagligen tvingas regering och riksdag fatta stora beslut snabbt, vilket berör alla finländares vardag på ett märkbart sätt. Se knappt två veckor tillbaka i tiden – tänk vilka enorma beslut som fattats under den här korta tiden. Listan på beslut är mycket lång.
Mikko Ollikainen
28.03.2020 kl. 06:20

Tillsammans genom krisen

Vårt land befinner sig för första gången under fredstid i undantagstillstånd.
Joakim Strand
22.03.2020 kl. 07:04

Undantagstillstånd

Den gångna veckan i riksdagen går till historien. Aldrig hade jag kunnat föreställa mig att vi i riksdagen skulle behöva fatta sådana beslut som vi nu gjort.
Anders Norrback
21.03.2020 kl. 07:14

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse

Gruppanförande 21.6 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
21.06.2016 kl. 15:03

Interpellationsdebatt om jordbruket 14.6 2016

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
14.06.2016 kl. 15:00

Jämställdhetens roll för stabiliteten och utvecklingen i samhället.

Jubileumsplenum med anledning av 110 år av kvinnlig rösträtt. Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
01.06.2016 kl. 14:45

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om den inre säkerheten 24.5 2016

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
24.05.2016 kl. 15:00

Interpellationsdiskussion kring Finlands riktning.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Anna-Maja Henriksson 18.5 2016
18.05.2016 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om statens ägarstyrningspolitik

Gruppanförande 17.5 2016, Carl Haglund
17.05.2016 kl. 15:00