Aktuellt

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist vill se en lösning på de chockhöjda fastighetsskatterna i skärgården

Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (Sfp) och Ålands riksdagsledamot Mats Löfström lämnade på fredag in ett skriftligt spörsmål till riksdagens talman.
Sandra Bergqvist och Mats Löfström
25.10.2019 kl. 17:07

Norden är starkare tillsammans

Ministern för nordiskt samarbete och jämställdhet, Thomas Blomqvist, betonade i ett anförande på Utrikesministeriets tillställning på FN-dagen betydelsen av nordiskt samarbete även utanför Nordens gränser
Thomas Blomqvist
24.10.2019 kl. 11:12

Rehn-Kivi välkomnar medborgarinitiativet om terapigaranti

Veronica Rehn-Kivi
22.10.2019 kl. 16:52

Plattformsekonomin ger möjligheter

Joakim Strand
20.10.2019 kl. 11:11

Internationell medling behövs nu i Katalonien

Mats Löfström
19.10.2019 kl. 11:35

Stamvårdande vargjakt försvåras.

Anders Norrback
19.10.2019 kl. 10:55

Gruppanföranden

Statsministerns upplysning om regeringens politik 2016.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Carl Haglund 9.2 2016. (Talat ord gäller)
09.02.2016 kl. 15:04

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
15.12.2015 kl. 15:10

Interpellation om öppenheten och korrektheten i lagberedningen, 15.12 2015

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
15.12.2015 kl. 15:00

Budgetens enda behandling 14.12 2015

Svenska riksdagsgruppens gruppanförande, riksdagsgruppens 1:a viceordförande Stefan Wallin
14.12.2015 kl. 13:30

Interpellationen om sysselsättningspolitiken 9.12 2015

Gruppanförande, Anders Adlercreutz, Svenska riksdagsgruppen
09.12.2015 kl. 15:30

Svenska riksdagsgruppens alternativa budget 25.11.2015

Gruppanförande av partiordförande Carl Haglund
25.11.2015 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2016–2019

Gruppanförande 24.11 2015, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
24.11.2015 kl. 15:15