Aktuellt

Pride för mänskliga rättigheter

Minister för nordiskt samarbete och jämställdhet, Thomas Blomqvist, deltar i Helsingfors Prideparad idag, 29.6. Helsingfors Pride är Finlands största kultur- och människorrättstillställning för HBTIQ-frågor. 
Thomas Blomqvist
29.06.2019 kl. 09:43

Regeringen gör märkbara trafikinvesteringar

SFP:s ordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson är mycket nöjd över att regeringen i sitt förslag till tilläggsbudget prioriterar viktiga trafikprojekt.
Anna-Maja Henriksson
18.06.2019 kl. 11:44

Kustbanan lyfts upp i tilläggsbudgeten

Regeringen fattade beslut om förslag till årets andra tilläggsbudget. Regeringen föreslår bland annat tilläggsanslag till basnätet och trafikprojekt. Bland investeringarna finns ett anslag för grundsanering av kustbanan mellan Helsingfors och Åbo.
Thomas Blomqvist
18.06.2019 kl. 11:42

Svenska riksdagsgruppen fördelade utskottsplatserna

Svenska riksdagsgruppen
13.06.2019 kl. 16:52

Andersson och Borgarsdóttir Sandelin blir specialmedarbetare

Svenska riksdagsgruppen
11.06.2019 kl. 21:06

Viktigt att arbetet med självstyrelserevisionen kommer i mål under nuvarande period och att höjningen av grundfinansieringen säkerställs.

Ålands riksdagsledamot Mats Löfström lyfte i dagens riksdagsdebatt om regeringsprogrammet upp Ålandsskrivningarna i programmet.
Mats Löfström
11.06.2019 kl. 21:00

Gruppanföranden

Remissdebatt om planen för de offentliga finanserna 2017–2020

Gruppanförande 19.4 2016, Joakim Strand
19.04.2016 kl. 15:05

Interpellationens första undertecknare har taltur.

Talet publicerat i hållen form
06.04.2016 kl. 14:10

Interpellationsdebatt om högskole- och studiestödsnedskärningar 6.4 2016

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
06.04.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak och om stärkande av samarbetet.

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen 9.3 2016
09.03.2016 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om Finlands utvecklingspolitik

Gruppanförande, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
17.02.2016 kl. 15:00

Statsministerns upplysning om regeringens politik 2016.

Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Carl Haglund 9.2 2016. (Talat ord gäller)
09.02.2016 kl. 15:04

Riksdagsgruppens alternativbudget

Vårt förslag innebär lika stora inbesparingar som regeringens alternativ, men våra tyngdpunkter och prioriteringar skiljer sig
15.12.2015 kl. 15:10