Aktuellt

Plattformsekonomin ger möjligheter

Joakim Strand
20.10.2019 kl. 11:11

Stamvårdande vargjakt försvåras.

Anders Norrback
19.10.2019 kl. 10:55

Nu snackas kontinuerligt lärande

Rinnes regering har gett sin första budget för behandling i riksdagen
Mikko Ollikainen
19.10.2019 kl. 06:51

Konfliktsökare på sociala medier

Mats Löfström
12.10.2019 kl. 12:02

Budgeten bygger framtiden

Den 7 oktober publicerades regeringens budgetförslag. Budgetförslaget har diskuterats både i riksdagen och i medier. Nu ska riksdagen behandla budgeten i olika utskott och i december godkänns den slutligt.
Thomas Blomqvist
18.10.2019 kl. 12:47

Damma av attityden kring psykisk ohälsa

Har du eller någon i din närmaste bekantskapskrets upplevt någon form av psykisk ohälsa?
Sandra Bergqvist
03.10.2019 kl. 05:55

Barnets trygghet och välmående i fokus

Barn och ungas psykiska ohälsa har fått stor uppmärksamhet i de österbottniska tidningarna de senaste veckorna genom satsningen #allaskafåmåbra
Mikko Ollikainen
28.09.2019 kl. 06:39

Gruppanföranden

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse

Gruppanförande 21.6 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
21.06.2016 kl. 15:03