Aktuellt

Mera räls i huvudstadsregionen är en viktig klimatåtgärd

Den historiska tilläggsbudgeten som regeringen presenterade igår innehåller betydande stimulansåtgärder i form av ett stort infrastrukturpaket.
Anna-Maja Henriksson
03.06.2020 kl. 14:35

Välkomna åtgärder för klimatet

Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz välkomnar åtgärderna i regeringens fjärde tilläggsbudget
Anders Adlercreutz
02.06.2020 kl. 19:52

Bergqvist välkomnar 0,5 miljoner till Pargasleden

 Riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP) är mycket glad över att Pargasleden finns med på listan över trafikprojekt som regeringen idag beviljat pengar till.
Sandra Bergqvist
02.06.2020 kl. 19:50

En tilläggsbudget av sin tid

Regeringen kom idag överens om en fjärde tilläggsbudget. Minister Thomas Blomqvist säger att tilläggsbudgeten inger framtidstro och är samtidigt ett steg i rätt riktning då det gäller att också ekonomiskt sett ta Finland ur corona-krisen
Thomas Blomqvist
02.06.2020 kl. 19:47

Stamväg 68 och Lagmansgårdens nybygge får stöd i tilläggsbudgeten

SFP:s partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson är nöjd med de satsningar som regeringens tilläggsbudget medför för Österbotten.
Anna-Maja Henriksson
02.06.2020 kl. 18:44

Lättare parkering för anställda inom hemvården välkomnas!

Från och med idag den 1 juni 2020 blir det lättare för anställda inom hemvården och inom liknande tjänster att parkera.
Veronica Rehn-Kivi
01.06.2020 kl. 12:14

Gruppanföranden

Utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelsen

Svenska riksdagsgruppens ordförande Stefan Wallin 21.12.2016
21.12.2016 kl. 13:00

Responsdebatt om budgeten

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen 14.12 2016
14.12.2016 kl. 13:00

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36