Aktuellt

Adlercreutz fortsätter leda Svenska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot Anders Adlercreutz har återvalts till gruppordförande för Svenska riksdagsgruppen. Riksdagsgruppen hade idag sitt konstituerande möte inför den nya valperioden.
Svenska riksdagsgruppen
11.04.2023 kl. 14:58

Nato för Finland in i en ny era

Finland är nu officiellt fullvärdig medlem i Nato.
Anders Adlercreutz
04.04.2023 kl. 16:00

En historisk dag för Finland och Nato – aldrig mera ensam!

Svenska folkpartiets partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson gläds över att Finland nu är ett Natoland.
Anna-Maja Henriksson
04.04.2023 kl. 16:00

Rehn-Kivi tackar för sin tid i riksdagen

Idag har riksdagen hållit sitt sista plenum för den här valperioden. Dagens festplenum blir samtidigt det sista för riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP), som inte ställer upp i riksdagsvalet. 
Veronica Rehn-Kivi
23.03.2023 kl. 16:39

Kvinnors lika rättigheter är allas ansvar

Idag den 8 mars på den internationella kvinnodagen uppmärksammar vi arbetet för kvinnors lika rättigheter.
Thomas Blomqvist
08.03.2023 kl. 10:00

Minister Blomqvist deltar i toppmöte för flickors och kvinnors rättigheter

Ministern för nordiskt samarbete och jämställdhet Thomas Blomqvist leder Finlands delegation till sessionen för FN:s Kvinnokommission (Commission on the Status of Women, CSW). FN:s Kvinnokommissions 67:e session ordnas 6-17 mars i New York.
Thomas Blomqvist
06.03.2023 kl. 14:19

Nu kan vi helt utrota cancerformer förorsakade av papillomviruset!

Lördagen den 4 mars firas den internationella HPV-dagen för att uppmärksamma papillomviruset, som förorsakar både livmoderhals- och strupcancer och besvärliga kondylomer.
Veronica Rehn-Kivi
03.03.2023 kl. 12:05

Gruppanföranden

Interpellation om linjen i den ekonomiska politiken

Gruppanförande framfört av gruppordförande Anders Adlercreutz.
18.05.2021 kl. 15:00

Finansutskottets betänkande om EU:s egna medel

Gruppanförande hållet av ledanot Eva Biaudet.
11.05.2021 kl. 15:00

Statsrådet redogörelse om utbildningspolitiken

Gruppanförandet hållet av ledamot Mikko Ollikainen
05.05.2021 kl. 14:30

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande hållet av ledamot Eva Biaudet.
24.02.2021 kl. 15:00

Interpellation om Finlands deltagande i EU:s återhämtningspaket

Gruppanförandet hållet av ledamot Joakim Strand.
16.02.2021 kl. 14:58

Europeiska unionens egna medel

Remissdebatt 10.2.2021 om systemet för Europeiska unionens egna medel. Gruppanförandet hållet av ledamot Anders Norrback.
10.02.2021 kl. 14:43

Riksmötets öppningsdebatt

Svenska riksdagsgruppens anförande hölls av gruppordförande Anders Adlercreutz.
09.02.2021 kl. 15:00