Aktuellt

Rehn-Kivi tackar för sin tid i riksdagen

Idag har riksdagen hållit sitt sista plenum för den här valperioden. Dagens festplenum blir samtidigt det sista för riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (SFP), som inte ställer upp i riksdagsvalet. 
Veronica Rehn-Kivi
23.03.2023 kl. 16:39

Kvinnors lika rättigheter är allas ansvar

Idag den 8 mars på den internationella kvinnodagen uppmärksammar vi arbetet för kvinnors lika rättigheter.
Thomas Blomqvist
08.03.2023 kl. 10:00

Minister Blomqvist deltar i toppmöte för flickors och kvinnors rättigheter

Ministern för nordiskt samarbete och jämställdhet Thomas Blomqvist leder Finlands delegation till sessionen för FN:s Kvinnokommission (Commission on the Status of Women, CSW). FN:s Kvinnokommissions 67:e session ordnas 6-17 mars i New York.
Thomas Blomqvist
06.03.2023 kl. 14:19

Nu kan vi helt utrota cancerformer förorsakade av papillomviruset!

Lördagen den 4 mars firas den internationella HPV-dagen för att uppmärksamma papillomviruset, som förorsakar både livmoderhals- och strupcancer och besvärliga kondylomer.
Veronica Rehn-Kivi
03.03.2023 kl. 12:05

Bred enighet i riksdagen för Nato-medlemskap 

Thomas Blomqvist
01.03.2023 kl. 14:29

Äntligen har vi en ny funktionshinderservicelag!

Riksdagen har idag godkänt den nya funktionshinderservicelagen.
Veronica Rehn-Kivi
01.03.2023 kl. 16:16

Gruppanföranden

Responsdebatt om Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 17.11.2021, hållet av ledamot Eva Biaudet.
17.11.2021 kl. 14:53

Responsdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande 27.10.2021, ledamot Eva Biaudet framförde talet.
27.10.2021 kl. 14:50

Interpellation om invandringspolitiken och ekonomin 

Gruppanförande 20.10.2021, Anders Norrback
20.10.2021 kl. 15:04

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2022

Gruppanförande 28.9.2021. Talet hållet av ledamot Anders Adlercreutz.
28.09.2021 kl. 13:00

Redogörelsen om den inre säkerheten

Gruppanförande 21.9.2021, ledamot Mats Löfström.
21.09.2021 kl. 14:59

Remissdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet 16.9.2021 av riksdagsledamot Anders Adlercreutz.
16.09.2021 kl. 15:49

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Gruppanförande 15.9.2021. Anförandet framfördes av ledamot Sandra Bergqvist.
15.09.2021 kl. 15:30