Aktuellt

En seger för nationalspråken.

Svenska riksdagsgruppens ordförande Mikaela Nylander är nöjd med att medborgarinitiativet föll med klara siffror.
Mikaela Nylander
06.03.2015 kl. 15:48

Regionala försök en fatal väg

Nylander och Haglund glada över stödet för skolsvenskan.
Haglund, Nylander
25.02.2015 kl. 17:01

Kvinnor som företagare

Efter SFP:s kvinnoförbunds valmöte förra helgen, på hotel Red and Green i Närpes, måste jag ta till pennan. Det framkom alltför många oklarheter och frågor kring varför saker och ting är som de är. Tack vare dessa oklarheter blev det också många åsikter om kvinnors möjligheter att göra karriär, om kvinnor kan bli framgångsrika företagare eller företagsledare.
Lars Erik Gästgivars
02.03.2015 kl. 10:00

Finlands deltagande i säkerhetssektorns utbildningsarbete i Irak

Gruppanförande 24.2 2015, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen
Svenska riksdagsgruppen
24.02.2015 kl. 15:00

Behöver vi fler nationalparker?

Infocentrum, Lilla Parlamentet (Arkadiagatan 3, Helsingfors) ONSDAG 25.2 kl. 16. Välkomna!
Svenska riksdagsgruppen
19.02.2015 kl. 08:33

Gymnasier också på små orter

Svenska riksdagsgruppen säger nej till fler nedskärningar inom utbildningen under nästa valperiod. Modiga regionala nätverkslösningar som tryggar kvaliteten och tillgängligheten kan vara receptet.
Svenska riksdagsgruppen
18.02.2015 kl. 16:08

Lika möjligheter till utbildning i framtiden

Interpellationsdebatt om lika möjligheter till utbildning i framtiden, 18.2 2015. Svenska riksdagsgruppen, gruppanförande Mikaela Nylander
Svenska riksdagsgruppen
18.02.2015 kl. 15:00

Gruppanföranden

Remissdebatt om statsrådets redogörelse om politiken för geografisk information

Gruppanförande av Mats Nylund 23.5 2018.
23.05.2018 kl. 15:00

Aktualitetsdebatt om EU:s långsiktiga budgetramar

Mats Löfström, 9.5.2018
09.05.2018 kl. 15:03

Interpellation om arbetsvillkoren för ung

Svenska riksdagsgruppen, gruppordförande Thomas Blomqvist
08.05.2018 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2019 - 2022.

Anna-Maja Henriksson, gruppanförande 17.4.2018
17.04.2018 kl. 14:52

INTERPELLATIONSDEBATT OM UTBILDNINGEN 28.2.2018

Gruppanförande, Mikaela Nylander, Svenska riksdagsgruppen
28.02.2018 kl. 15:04

Remissdebatt om spaningslagarna 20.2.2018

Gruppanförande, Thomas Blomqvist,
20.02.2018 kl. 15:00

Riksmötet 2018, öppningsdebatt 14.2.2018

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
14.02.2018 kl. 15:00