Aktuellt

Julklappspengar till Örö, Finnuddsvägen och skärgårdens ringväg

Riksdagens finansutskott godkände idag sitt betänkande om nästa års statsbudget. Samtidigt har utskottet fattat beslut om de så kallade julklappspengarna. Idag blev det därmed klart att det beviljas understöd till flera olika projekt på Kimitoön och i Pargas. Idrotts- och ungdomsminister, riksdagsledamot, Sandra Bergqvist (SFP) är nöjd med förhandlingsresultatet. Bland projekten som tilldelas anslag finns byggnaderna på Örö, Finnuddsvägen i Kimito och cykelvägen längs Skärgårdens ringväg.
Sandra Bergqvist
12.12.2023 kl. 12:23

Nödvändiga satsningar på nyländska vägprojekt

I och med behandlingen av statsbudgeten för 2024 har riksdagens finansutskott idag även fattat beslut om de så kallade julklappspengarna, det vill säga ett extra anslag på ca 50 miljoner som riktas till olika ändamål. Europa- och ägarstyrningsminister Anders Adlercreutz gläds över att många nyländska vägprojekt får stöd. 
Anders Adlercreutz
12.12.2023 kl. 12:22

Riksdagens julklappspengar utdelade – satsningar på riksväg 25, stamväg 51 och kulturen i Västnyland

SFP:s riksdagsledamot Henrik Wickström gläds för hur regeringspartierna valt att dela ut riksdagens så kallade julklappspengar. De kommer att fördelas på trafik- och kultursatsningar i regionen
Henrik Wickström
12.12.2023 kl. 12:21

Svenskfinland är en stor vinnare i fördelningen av riksdagens julklappspengar

Riksdagens finansutskott har i dag godkänt sitt betänkande om nästa års statsbudget och samtidigt fattat beslut om fördelningen av de så kallade julklappspengarna. Otto Andersson och Henrik Wickström är Svenska riksdagsgruppens medlemmar i finansutskottet och dess delegationer.
Otto Andersson och Henrik Wickström
12.12.2023 kl. 12:20

Tappar vi ungas framtidstro, tappar vi framtiden 

På tisdagen under riksdagens plenum diskuterades interpellationen om ungas framtid. Riksdagsledamot Henrik Wickström framförde Svenska riksdagsgruppens gruppanförande.
Henrik Wickström
21.11.2023 kl. 15:13

EU måste stärka sin snabbinsatsförmåga

Riksdagsledamot Eva Biaudet höll idag gruppanförande under riksdagens remissdebatt om statsrådets redogörelse om försättande av en militär avdelning i hög beredskap som en del av den EU-stridsgrupp som ställs upp av Frankrike, Belgien och Finland för beredskapsperioden 1.1–30.6.2024. I sitt gruppanförande betonade Biaudet vikten av internationellt samarbete och ansvar. 
Eva Biaudet
15.11.2023 kl. 16:15

Förutsättningarna att studera på heltid förbättras

Riksdagen har idag (7.11) hållit remissdebatt om regeringens förslag till ändringar i lagen om studiestöd. Syftet med lagförslaget är att trygga förutsättningarna för studier på heltid och förbättra situationen för studerande med barn. Lagförslaget har utarbetats under ledning av idrotts- och ungdomsminister, SFP:s vice ordförande Sandra Bergqvist.
Sandra Bergqvist
07.11.2023 kl. 15:42

Gruppanföranden

Interpellation om invandringspolitiken och ekonomin 

Gruppanförande 20.10.2021, Anders Norrback
20.10.2021 kl. 15:04

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2022

Gruppanförande 28.9.2021. Talet hållet av ledamot Anders Adlercreutz.
28.09.2021 kl. 13:00

Redogörelsen om den inre säkerheten

Gruppanförande 21.9.2021, ledamot Mats Löfström.
21.09.2021 kl. 14:59

Remissdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet 16.9.2021 av riksdagsledamot Anders Adlercreutz.
16.09.2021 kl. 15:49

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Gruppanförande 15.9.2021. Anförandet framfördes av ledamot Sandra Bergqvist.
15.09.2021 kl. 15:30

Den utvecklingspolitiska redogörelsen för de kommande valperioderna 

Gruppanförande 14.9.2021 hållet av ledamot Eva Biaudet.
14.09.2021 kl. 15:00

Statsrådets redogörelse om den riksomfattande trafiksystemplanen för 2021–2032

Gruppanförande hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
01.07.2021 kl. 11:00