Aktuellt

Svar på skriftligt spörsmål om att förbjuda amalgam som tandfyllningsmaterial i Finland

Minister Rehulas svar till ledamot Biaudet " Vilka åtgärder ämnar regeringen vidta för att förbjuda amalgam som tandfyllningsmaterial i Finland?"
Eva Biaudet
09.03.2016 kl. 16:04

Elektrifieringen av Hangö-Hyvinge-banan

ledamöterna Adlercreutz och Blomqvist inlämnat skriftligt spörsmål
Anders Adlercreutz och Thomas Blomqvist
26.02.2016 kl. 13:52

Svenska riksdagsgruppens skriftliga spörsmål

Förverkligandet av de språkliga rättigheterna i samband med tingsrättsreformen
Svenska riksdagsgruppen
19.02.2016 kl. 14:52

Utrikesminister Soinis svar på skriftligt spörsmål av riksdagsledamot Eva Biaudet.

Svar på skriftligt spörsmål om Finlands åtgärder för att i FN skapas system för anmälningar av sexuella övergrepp mot kvinnor och barn så att förövare mer effektivt kan ställas tills svars även då brotten sker i FN:s verksamhet
Eva Biaudet
12.02.2016 kl. 14:10

Minister Berner svarar på ledamot Löfströms fråga

När planerar regeringen att föra en proposition om ratificering av Nairobikonventionen till riksdagen?
Svenska riksdagsgruppen
09.02.2016 kl. 13:16

SKRIFTLIGT SPÖRSMÅL

Asylsökandens möjligheter till arbete och lön
Anders Adlercreutz
01.02.2016 kl. 15:29

Svar på skriftligt spörsmål

Svar på skriftligt spörsmål om försiktighetsåtgärder mot bidöd med anledning av undantagstillståndet för växtskyddsmedel innehållande neonikotinoider
Mats Löfström
28.01.2016 kl. 10:52

Gruppanföranden

Responsdebatt om Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 17.11.2021, hållet av ledamot Eva Biaudet.
17.11.2021 kl. 14:53

Responsdebatt om statsrådets redogörelse om EU-politiken

Gruppanförande 27.10.2021, ledamot Eva Biaudet framförde talet.
27.10.2021 kl. 14:50

Interpellation om invandringspolitiken och ekonomin 

Gruppanförande 20.10.2021, Anders Norrback
20.10.2021 kl. 15:04

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2022

Gruppanförande 28.9.2021. Talet hållet av ledamot Anders Adlercreutz.
28.09.2021 kl. 13:00

Redogörelsen om den inre säkerheten

Gruppanförande 21.9.2021, ledamot Mats Löfström.
21.09.2021 kl. 14:59

Remissdebatt om statsrådets försvarsredogörelse

Gruppanförande hållet 16.9.2021 av riksdagsledamot Anders Adlercreutz.
16.09.2021 kl. 15:49

Statsrådets redogörelse om behoven att reformera integrationsfrämjandet

Gruppanförande 15.9.2021. Anförandet framfördes av ledamot Sandra Bergqvist.
15.09.2021 kl. 15:30