Aktuellt

Kompetenskravet på färjeförare måste granskas nu!

Sänkta kompetenskrav på färjeförare på färjepasset Nagu-Korpo i den åboländska skärgården oroar riksdagsledamot Sandra Bergqvist (SFP), medlem i riksdagens kommunikationsutskott.
Sandra Bergqvist
21.12.2022 kl. 13:22

Stilla natt

En av våra allra käraste julpsalmer, Stilla natt, framfördes för första gången för drygt 200 år sedan, på julaftonen 1818, i en liten by i Österrike.
Thomas Blomqvist
20.12.2022 kl. 14:59

Sysselsättningsmålen överträffades, men vi kan bättre.

Sysselsättningen är på rekordnivå. Statistikcentralens senaste siffror från november visar på en sysselsättningsgrad på 74,7%. Svenska riksdagsgruppens ordförande Anders Adlercreutz är nöjd, men påpekar, att arbetskraftsbristen oroar. 
Anders Adlercreutz
20.12.2022 kl. 14:02

Gängkriminalitet är allvarligt och kräver olika former av åtgärder

Riksdagen behandlade idag interpellationen som väckts mot regeringen om bekämpning av ungdoms- och gatugängskriminalitet genom migrations- och kriminalpolitiska åtgärder
Sandra Bergqvist
19.12.2022 kl. 11:04

Goda nyheter för Sydösterbotten

Vi närmar oss jul. Det betyder att riksdagen behandlar budgeten för nästa år och fattar beslut om riksdagens s.k. julklappspengar.
Anna-Maja Henriksson
17.12.2022 kl. 10:54

Senast nu krävs det krafttag för att trygga resurserna inom social- och hälsovården!

Riksdagen har idag påbörjat responsdebatten om budgeten för nästa år, som långt präglas av finansieringen av social- och hälsovårdsreformen
Veronica Rehn-Kivi
14.12.2022 kl. 13:50

Gruppanföranden

Budgetens responsdebatt 15.12.2020

Gruppanförande, Anders Adlercreutz.
15.12.2020 kl. 12:08

Remissdebatt om social- och hälsovårdsreformen

Gruppanförande 14.12.2020 hållet av riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi.
14.12.2020 kl. 14:48

Statsrådets redogörelse om Finlands program för hållbar tillväxt

Gruppanförande 1.12.2020, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen
01.12.2020 kl. 14:30

Statsrådets redogörelse om Finlands fortsatta deltagande i säkerhetssektorns utbildningssamarbete i Irak.

Gruppanförande 30.11.2020, Anders Norrback, Svenska riksdagsgruppen
30.11.2020 kl. 15:00

Statsrådets utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Gruppanförande 11.11.2020, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
11.11.2020 kl. 14:59

Agenda 2030 – mot ett klimatneutralt välfärdssamhälle

Gruppanförande 4.11.2020 hållet av ledamot Mikko Ollikainen.
04.11.2020 kl. 15:00

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2021

Gruppanförandehölls av grupordförande Anders Adlercreutz.
07.10.2020 kl. 11:21