Aktuellt

Viktigt steg framåt för vårdreformen

Regeringen har idag presenterat sina linjedragningar för vård – och landskapsreformen.
Veronica Rehn-Kivi
05.06.2020 kl. 11:56

Återhämtningsfonden behövs både för ekonomin och klimatkrisen

Coronapandemikrisen är en kris som inte kan stoppas genom att bygga nya murar i Europa, säger riksdagsledamot Eva Biaudet. För att lösa den behövs gemensamma satsningar på tillväxt och återhämtning, framhåller hon.
Eva Biaudet
04.06.2020 kl. 18:19

Bra att gipsbehandling för åkermark främjas

Riksdagen behandlar idag i första behandling ett lagförslag som inför ett nytt stödsystem för åtgärder som främjar vatten- och havsvård.
Anders Norrback
04.06.2020 kl. 14:17

Sysselsättningsåtgärderna kan inte vänta

Anders Adlercreutz
04.06.2020 kl. 13:15

Välkomna satsningar på barn och unga i den fjärde tilläggsbudgeten

Regeringen presenterade under tisdagskvällen en tilläggsbudget på sammanlagt 5,5 miljarder euro. Tilläggsbudgeten innehåller ett åtgärdspaket för att stödja barns och ungas välmående.
Veronica Rehn-Kivi
03.06.2020 kl. 14:38

Mera räls i huvudstadsregionen är en viktig klimatåtgärd

Den historiska tilläggsbudgeten som regeringen presenterade igår innehåller betydande stimulansåtgärder i form av ett stort infrastrukturpaket.
Anna-Maja Henriksson
03.06.2020 kl. 14:35

Gruppanföranden

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12