Aktuellt

Kustbanan lyfts upp i tilläggsbudgeten

Regeringen fattade beslut om förslag till årets andra tilläggsbudget. Regeringen föreslår bland annat tilläggsanslag till basnätet och trafikprojekt. Bland investeringarna finns ett anslag för grundsanering av kustbanan mellan Helsingfors och Åbo.
Thomas Blomqvist
18.06.2019 kl. 11:42

Svenska riksdagsgruppen fördelade utskottsplatserna

Svenska riksdagsgruppen
13.06.2019 kl. 16:52

Andersson och Borgarsdóttir Sandelin blir specialmedarbetare

Svenska riksdagsgruppen
11.06.2019 kl. 21:06

Viktigt att arbetet med självstyrelserevisionen kommer i mål under nuvarande period och att höjningen av grundfinansieringen säkerställs.

Ålands riksdagsledamot Mats Löfström lyfte i dagens riksdagsdebatt om regeringsprogrammet upp Ålandsskrivningarna i programmet.
Mats Löfström
11.06.2019 kl. 21:00

SFP:s värderingar syns tydligt

SFP:s värderingar syns tydligt i det nya regeringsprogrammet och många av förnyelserna innebär konkreta förbättringar i finländarnas vardag. Det betonade gruppordförande Anders Adlercreutz i riksdagens debatt om regeringsprogrammet på tisdag.
Anders Adlercrutz
11.06.2019 kl. 20:56

 En rörelses själ ligger i dess värderingar

Anders Adlercreutz
08.06.2019 kl. 22:28

Regeringen är en sann nordist och jämställdhetskämpe

Thomas Blomqvist
08.06.2019 kl. 22:18

Gruppanföranden

Responsdebatt om budgeten

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen 14.12 2016
14.12.2016 kl. 13:00

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05