Aktuellt

Förbättringar inom äldreomsorgen måste fås till stånd

Riksdagens social- och hälsovårdsutskott är på utbildningsresa i Tammerfors för att bekanta sig med bland annat äldreboenden och Birkalands sjukvårdsdistrikt.
Veronica Rehn-Kivi
12.08.2019 kl. 15:22

Förbättringar inom äldreomsorgen måste fås till stånd

Riksdagens social- och hälsovårdsutskott är på utbildningsresa i Tammerfors för att bekanta sig med bland annat äldreboenden och Birkalands sjukvårdsdistrikt. Riksdagsledamot Veronica Rehn-Kivi (Sfp) gläder sig över att problemen med äldrevården nu ska tacklas med allvar.
Veronica Rehn-Kivi
12.08.2019 kl. 18:39

Henriksson 1500 dagar som justitieminister

Anna-Maja Henriksson
08.08.2019 kl. 15:16

Motion och idrott för alla

Thomas Blomqvist
06.08.2019 kl. 15:19

Spets, topp och innovationer

I det nuvarande regeringsprogrammet fästs allt större uppmärksamhet vid regionernas särdrag. Finlands framgång och utveckling kan tryggas då regionerna får utvecklas enligt sina specifika styrkor.
Sandra Bergqvist
10.07.2019 kl. 15:13

En ny portfölj

De senaste månaderna har varit händelserika.
Thomas Blomqvist
03.07.2019 kl. 15:18

Svenska riksdagsgruppen söker lagstiftningssekreterare

Anställningstid 15.8.2019-30.6.2020
Svenska riksdagsgruppen
03.07.2019 kl. 15:12

Gruppanföranden

Responsdebatt om budgeten

Gruppanförande, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen 14.12 2016
14.12.2016 kl. 13:00

Statsrådets redogörelse om den nationella energi- och klimatstrategin fram till 2030.

Gruppanförande, Joakim Strand, Svenska riksdagsgruppen, 30.11 2016
30.11.2016 kl. 14:42

Debatt om oppositionsgruppernas alternativbudgetar 9.11.2016

Gruppanförande, Anna-Maja Henriksson
09.11.2016 kl. 14:30

Extremrörelser och våld, aktualitetsdebatt 5.10 2016

Gruppanförande, Eva Biaudet, Svenska riksdagsgruppen
05.10.2016 kl. 15:00

Regeringens proposition till riksdagen om statsbudgeten för 2017

Gruppanförande 20.9 2016, Stefan Wallin, Svenska riksdagsgruppen
20.09.2016 kl. 13:00

Statsministerns upplysning med anledning av folkomröstningen i Förenade kungariket

Gruppanförande 1.7 2016, Anna-Maja Henriksson, Svenska riksdagsgruppen
01.07.2016 kl. 10:36

Statsrådets redogörelse om planen för de offentliga finanserna 2017-2020.

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen ledamot Mats Nylund 22.6 29016
22.06.2016 kl. 14:05