Aktuellt

De nordiska gränshindren ska bort

Riksdagen diskuterade under torsdagen nordiska gränshinder.
Thomas Blomqvist
13.03.2020 kl. 10:46

Sveriges justitieminister besöker Finland

Sveriges justitieminister Morgan Johansson besöker Finland idag på inbjudan av SFPs partiordförande, justitieminister Anna-Maja Henriksson.
Anna-Maja Henriksson
10.03.2020 kl. 09:27

Vänd blicken mot Österbotten

Österbotten är bäst i test. Vi har den lägsta arbetslösheten och här har vi också många av de lyckligaste kommunerna i landet. Det är något vi ska vara stolta över.
Anna-Maja Henriksson
07.03.2020 kl. 10:01

Vi klarar oss inte utan kontanter

Riksdagsledamot Anders Norrback (SFP) har lämnat in ett skriftligt spörsmål om tillgången till kontanttjänster för vanliga konsumenter och företag.
Anders Norrback
06.03.2020 kl. 14:21

Låt landskapen bestämma om sina sjukhus

Riksdagsledamot och medlem av riksdagens social- och hälsovårdsutskott Veronica Rehn-Kivi (SFP) är bekymrad över framtiden för samjouren vid Raseborgs sjukhus.
Veronica Rehn-Kivi
06.03.2020 kl. 13:26

Gruppanföranden

Interpellationsdebatt om spårtrafiken nu och i framtiden.

Gruppanförande 3.10 2017 hållet av , Mats Nylund
03.10.2017 kl. 14:18

Remissdebatt om statsrådets klimatpolitiska redogörelse 2030.

Gruppanförande 27.9.2017, ledamot Anders Adlercreutz,
27.09.2017 kl. 14:30

Remissdebatt om budgetpropositionen för 2018

Gruppanförande 20.9.2017, Joakim Strand
20.09.2017 kl. 10:36

Planen för den offentliga ekonomin 2018-2021

Gruppanförande 27.6.2017, Mats Nylund, Svenska riksdagsgruppen
27.06.2017 kl. 15:00

Förändringarna i arbetslivet. Statsrådets framtidsredogörelse, del 1.

Gruppanförande, Thomas Blomqvist, Svenska riksdagsgruppen 20.6.2017
20.06.2017 kl. 15:00

Statsrådets meddelande till riksdagen om en förändring i regeringens parlamentariska bas

Gruppanförande, Svenska riksdagsgruppen, Anna-Maja Henriksson
19.06.2017 kl. 13:12